Stil jete

Ja pse nuk duhet të prekni kurrë një puçërr që del në hundë

Ja pse nuk duhet të prekni kurrë një puçërr që

Një TikTok me 3.6 milionë shikime i postuar nga Dr. Ever Arias, u bë viral kohët e fundit, duke i trembur të gjithë se çfarë mund të ndodhë nëse ju shtypni një puçërr në hundë.

Videoja e TikTok tregon një përshkrim me AI të një vajze që tregon historinë e saj personale të shtrydhjes së një puçrre që po e shqetësonte, e cila shkaktoi një infeksion bakterial dhe që përfundimisht e vrau. Arias reagon në video, duke theksuar se nuk duhet të prekni puçrrat në një pjesë të fytyrës tuaj të quajtur “trekëndëshi i vdekjes”.

Dr. Muneeb Shah , një dermatolog i certifikuar nga bordi, gjithashtu reagoi ndaj historisë në TikTok , duke thënë në titull, "Kjo është e mundur, por tepër e rrallë."

Videoja e inteligjencës artificiale duket se bazohet në një histori të vërtetë për një 18-vjeçare që vdiq në qershor në Santa Catarina, Brazil.

Ja pse nuk duhet të prekni kurrë një puçërr që

"Trekëndëshi i vdekjes" të cilit Arias i referohet në videon e TikTok i referohet trekëndëshit nasolabial, i cili shtrihet nga ura e hundës deri te buza e sipërme - një vend ku shfaqen puçrrat dhe pikat e zeza. Është gjithashtu një zonë ku arteriet dhe nervat e mëdhenj dhe vitalë shkojnë nga qafa në sinuset dhe deri në kafkë.

Shfaqja e puçrave në këtë pjesë të fytyrës tuaj mund të shkaktojë sëmundje serioze , duke përfshirë infeksione të hundës, humbje të shikimit, goditje në tru dhe madje edhe vdekje - kështu që është më mirë të prisni që çdo puçërr të largohet vetë.

Duke i bërë jehonë Arias dhe Shah, Dr. Elizabeth Bahar Houshmand i tha HuffPost se marrja e një infeksioni serioz ose kërcënues për jetën për shkak të shfaqjes së puçrrave është i rrallë.

"Unë do të rekomandoja shmangien e puçrrave në zonën e fytyrës që lidh hundën me qoshet e gojës," tha ajo.