Stil jete

Hani këto në mëngjes, për të qenë më energjikë gjatë ditës

Hani këto në mëngjes, për të qenë më

Ka një arsye që ata e quajnë mëngjesin vaktin më të rëndësishëm të ditës. Ajo që hani për mëngjes mund të tregojë se sa e suksesshme do të jetë dita juaj.

“Është e rëndësishme të dini se nuk ka një sasi që i përshtatet të gjithëve”, thotë Maya Feller, një dietologe. Por ka mënyra se si mund t’i përshtatni vaktet tuaja sipas asaj që shpresoni të merrni nga dita juaj.
Kërkoni këto ushqime për të rritur disponimin dhe energjinë


Përmirësoni disponimin: Ngrënia e ushqimeve të pasura me fibra, si manaferrat dhe tërshëra, mund të ndikojë pozitivisht në biomën tuaj të zorrëve. Hulumtimet kanë treguar se një zorrë jo e shëndetshme mund të ulë disponimin tuaj.

Rritni energjinë: Vaktet me një kombinim të yndyrave të shëndetshme për zemrën dhe karbohidrateve me çlirim të ngadaltë, ose karbohidrate komplekse si buka e grurit dhe patatet e ëmbla, mund t’ju mbajnë të ndiheni energjikë gjatë gjithë ditës.

Provoni këto 3 zgjedhje të shpejta dhe të lehta për mëngjes për të rritur disponimin dhe energjinë tuaj

1. Sallata e mëngjesit: zarzavate me gjethe si spinaqi, të kombinuara me një vezë

2. Drithëra integrale, me pak sheqer dhe fruta

3. Waffles me gjalpë arrash dhe fruta: Për një vakt më ushqyes, mund të hidhni mjaltë dhe të spërkatni farat chia sipër.