Stil jete

Gjyqi më i famshëm në Amerikë mbyllet me dënimin me burg për Ghislaine Maxwell partneren e Jeffrey Epstein! Trafikonin adoleshente për seks

Gjyqi më i famshëm në Amerikë mbyllet me dënimin me

Ghislaine Maxwell u shpall fajtore nga një juri amerikane të mërkurën për ndihmën ndaj financierit të ndjerë Jeffrey Epstein që abuzonte seksualisht me vajzat adoleshente.

Maxwell, 60 vjeç, u akuzua për trafikimin dhe kujdesin e katër adoleshentëve midis 1994 dhe 2004 për Epstein, ish-të dashurin e saj, i cili vrau veten në vitin 2019 në një qeli burgu në Manhattan, ndërsa priste gjykimin për akuzat e tij për abuzim seksual.

Gjyqi më i famshëm në Amerikë mbyllet me dënimin me

Ajo u dënua me 65 vjet burg për pesë nga gjashtë akuza, duke përfshirë një akuzë për trafikim seksual.

Gjyqi i Maxwell u pa gjerësisht edhe si llogaria që Epstein nuk e dha kurrë dhe një nga rastet e profilit më të lartë pas lëvizjes #MeToo, e cila inkurajoi gratë të flisnin hapur për abuzimin seksual nga njerëz të famshëm dhe të fuqishëm.

Gjatë gjyqit njëmujor, juristët dëgjuan dëshmi emocionale nga katër gra që portretizuan Maxwell-in si qendrën e abuzimit të tyre nga Epstein. Tre nga katër thanë se vetë Maxwell i preku gjoksin e tyre të zhveshur dhe mori pjesë në takimet, të cilat shpesh fillonin si masazhe erotike.

Avokatët e Maxwell u përpoqën të minonin besueshmërinë e grave, duke argumentuar se ato ishin të motivuara nga paratë për të implikuar Maxwell, pasi që të katërta kishin marrë shpërblime miliona dollarësh nga një fond kompensimi për viktimat e Epstein.

Gjyqi më i famshëm në Amerikë mbyllet me dënimin me

Por gratë kundërshtuan këto karakterizime, duke thënë se vendosën të dëshmojnë nga dëshira për drejtësi, jo për para.

"Paratë nuk do ta rregullojnë kurrë atë që ajo grua më ka bërë mua," dëshmoi një grua, e njohur me emrin e saj të parë Carolyn, e cila tha se Maxwell njëherë i preku gjoksin dhe të pasmet e saj të zhveshura ndërsa përgatitej për të masazhuar Epstein kur ishte 14 vjeç në 2002.

Annie Farmer, një nga gratë që dëshmoi kundër Maxwell, tha: "Jam kaq e lehtësuar dhe mirënjohëse që juria njohu modelin e sjelljes grabitqare në të cilën Maxwell u përfshi për vite dhe e gjeti atë fajtore për këto krime".

Maxwell do të kthehet në Qendrën e Paraburgimit Metropolitan të Bruklinit (MDC), ku ajo është mbajtur në izolim që nga korriku 2020. Ajo ka shprehur shqetësime për trajtimin e saj në burg, duke pohuar se rojet ia kanë prishur gjumin gjatë natës dhe se era e keqe e ujërave të zeza të papërpunuara ka depërtuar në qelizën e saj.

Ghislaine Maxwell u takua me Epstein për disa vite në vitet 1990, kur dyshja morën pjesë në festa të shoqërisë së lartë dhe udhëtuan me avionë luksozë privatë.

Gjyqi më i famshëm në Amerikë mbyllet me dënimin me

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Gjyqi më i famshëm në Amerikë mbyllet me dënimin me

Jeffrey Epstein: Filthy Rich është dokumentar në Netflix, i cili ofron një hapësirë ??për të mbijetuarit e abuzimeve seksuale për të ndarë historitë e tyre. Dokumentari bazohet në në jetën e Epstein.

Seria me katër pjesë, e bazuar në librin e James Patterson të vitit 2016, Filthy Rich , përmban disa intervista me të mbijetuarit dhe gjurmon një rrjet njerëzish të fuqishëm të akuzuar se kanë mundësuar sjelljen e paligjshme të Epstein.

Seria dokumenton sesi akuzat për abuzim seksual e ndoqën Epstein për vite përpara se zbatimi i ligjit të merrte masa. Edhe pse thashethemet dhe akuzat u vërtitën, krimet e tij u bënë më të njohura kur u arrestua në korrik 2019 për trafikim seksual dhe akuza për komplot. Arrestimi u bazua në pretendimet se ai kishte paguar vajza të reja, disa prej të cilave ishin të mitura, për seks dhe i kishte përdorur për të rekrutuar të tjera që datojnë që nga viti 2002, sipas një aktakuze penale të zbuluar në gjykatën federale të Manhatanit vitin e kaluar.

Ndiqni trailerin: