Stil jete

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur jeni të stresuar

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur jeni të stresuar

Ne të gjithë ndihemi të stresuar herë pas here – kjo është e gjitha pjesë e uljeve dhe ngritjeve emocionale të jetës. Stresi ka shumë burime, ai mund të vijë nga mjedisi ynë, nga trupi ynë, ose nga mendimet tona dhe nga mënyra se si ne e shohim botën përreth nesh. Është shumë e natyrshme të ndihemi të stresuar rreth momenteve të presionit si koha e provimit – por ne jemi krijuar fiziologjikisht për t'u përballur me stresin dhe për të reaguar ndaj tij.

Kur ndihemi nën presion, sistemi nervor udhëzon trupin tonë të çlirojë hormonet e stresit duke përfshirë adrenalinën, noradrenalinën dhe kortizolin. Këto prodhojnë ndryshime fiziologjike për të na ndihmuar të përballojmë kërcënimin ose rrezikun që shohim se është mbi ne. Kjo quhet "përgjigjja ndaj stresit" ose përgjigja "lufto ose ik".

Stresi në fakt mund të jetë pozitiv , pasi reagimi ndaj stresit na ndihmon të qëndrojmë vigjilent, të motivuar dhe të fokusuar në detyrën në fjalë. Zakonisht, kur presioni ulet, trupi ribalancohet dhe ne fillojmë të ndihemi sërish të qetë. Por kur përjetojmë stres shumë shpesh ose për një kohë të gjatë, ose kur ndjenjat negative mbizotërojnë aftësinë tonë për të përballuar, atëherë do të shfaqen probleme. Aktivizimi i vazhdueshëm i sistemit nervor - përjetimi i "përgjigjes ndaj stresit" - shkakton konsumim të trupit.

Kur jemi të stresuar, sistemi i frymëmarrjes preket menjëherë . Ne priremi të marrim frymë më vështirë dhe më shpejt në një përpjekje për të shpërndarë shpejt gjakun e pasur me oksigjen në trupin tonë. Edhe pse ky nuk është një problem për shumicën prej nesh, mund të jetë një problem për njerëzit me astmë, të cilët mund të kenë vështirësi në frymëmarrje dhe të kenë vështirësi për të marrë oksigjen të mjaftueshëm. Mund të shkaktojë gjithashtu frymëmarrje të shpejtë dhe të cekët, ku merret ajër minimal, gjë që mund të çojë në hiperventilim. Kjo ka më shumë gjasa nëse dikush është i prirur ndaj ankthit dhe sulmeve të panikut.

Stresi bën kërdinë në sistemin tonë imunitar. Kortizoli i çliruar në trupin tonë shtyp sistemin imunitar dhe rrugët inflamatore, dhe ne bëhemi më të ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe kushteve inflamatore kronike. Aftësia jonë për të luftuar sëmundjen është zvogëluar.

Sistemi musculoskeletal gjithashtu preket. Muskujt tanë tensionohen, që është mënyra natyrale e trupit për të mbrojtur veten nga lëndimet dhe dhimbjet. Tensioni i përsëritur i muskujve mund të shkaktojë dhimbje dhe dhimbje trupore, dhe kur ndodh në shpatulla, qafë dhe kokë, mund të rezultojë në dhimbje koke tensioni dhe migrenë

Ka efekte kardiovaskulare. Kur stresi është akut (për momentin), rrahjet e zemrës dhe presioni i gjakut rriten , por ato kthehen në normale pasi të ketë kaluar stresi akut. Nëse stresi akut përjetohet në mënyrë të përsëritur, ose nëse stresi bëhet kronik (për një periudhë të gjatë kohore) mund të shkaktojë dëmtim të enëve të gjakut dhe arterieve. Kjo rrit rrezikun për hipertension, sulm në zemër ose goditje në tru.

Sistemi endokrin gjithashtu vuan. Ky sistem luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e humorit, rritjen dhe zhvillimin, funksionin e indeve, metabolizmin dhe proceset riprodhuese. Metabolizmi ynë është i prekur. Hipotalamusi ndodhet në tru dhe luan një rol kyç në lidhjen e sistemit endokrin me sistemin nervor. Sinjalet e stresit që vijnë nga hipotalamusi nxisin lirimin e hormoneve të stresit, kortizolit dhe epinefrinës, dhe më pas sheqeri në gjak (glukoza) prodhohet nga mëlçia për t'ju siguruar energji për të përballuar situatën stresuese. Shumica e njerëzve rithithin sheqerin shtesë në gjak kur stresi ulet, por për disa njerëz ka një rrezik në rritje të diabetit.

Stresi mund të ketë disa efekte të pakëndshme gastrointestinale. Ne mund të përjetojmë urth dhe zbaticë acidi, veçanërisht nëse kemi ndryshuar zakonet tona të të ngrënit për të ngrënë pak a shumë, ose kemi rritur konsumimin e ushqimeve të yndyrshme dhe me sheqer. Aftësia e zorrëve tona për të thithur lëndë ushqyese nga ushqimi ynë mund të reduktohet. Mund të përjetojmë dhimbje stomaku, fryrje dhe nauze, diarre ose kapsllëk.

Mund të ketë probleme edhe me sistemin tonë riprodhues. Për meshkujt, stresi kronik mund të ndikojë në prodhimin e testosteronit dhe spermës. Madje mund të çojë në mosfunksionim erektil ose impotencë. Gratë mund të përjetojnë ndryshime në ciklet e tyre menstruale dhe simptoma të shtuara premenstruale.

Stresi dhe mendja juaj

Stresi ka efekte të dukshme në mirëqenien tonë emocionale. Është normale të përjetojmë humor të lartë dhe të ulët në jetën tonë të përditshme, por kur jemi të stresuar mund të ndihemi më të lodhur, të kemi ndryshime humori ose të ndihemi më nervoz se zakonisht. Stresi shkakton hipereksitim , që do të thotë se mund të kemi vështirësi të biem ose të qëndrojmë në gjumë dhe të përjetojmë netë të shqetësuara. Kjo dëmton përqendrimin, vëmendjen, të mësuarit dhe kujtesën, të gjitha këto janë veçanërisht të rëndësishme gjatë kohës së provimit. Studiuesit e kanë lidhur gjumin e dobët me problemet kronike shëndetësore, depresionin dhe madje edhe obezitetin.

Mënyra se si e përballojmë stresin ka një efekt shtesë, indirekt në shëndetin tonë. Nën presion, njerëzit mund të adoptojnë zakone më të dëmshme si pirja e duhanit, pirja e tepërt e alkoolit ose marrja e drogës për të lehtësuar stresin. Por këto sjellje janë mënyra të papërshtatshme për t'u përshtatur dhe vetëm çojnë në më shumë probleme shëndetësore dhe rreziqe për sigurinë dhe mirëqenien tonë personale.

Pra, mësoni të menaxhoni stresin tuaj, përpara se ai t'ju menaxhojë. Gjithçka ka të bëjë me mbajtjen nën kontroll. Njëfarë stresi në jetë është normal – dhe pak stres mund të na ndihmojë të ndihemi vigjilentë, të motivuar, të fokusuar, energjikë dhe madje të emocionuar. Merrni veprime pozitive për të kanalizuar këtë energji në mënyrë efektive dhe mund ta gjeni veten duke performuar më mirë, duke arritur më shumë dhe duke u ndjerë mirë.

Tiranapost.al