Stil jete

Çfarë i bëjnë trupit tonë fluturimet e gjata?

Çfarë i bëjnë trupit tonë fluturimet e gjata?

Nëse kohët e fundit keni bërë një fluturim të gjatë, ka të ngjarë që ende ta ndjeni trupin si të vrarë.

Teksa madhësia dhe hapësira e sediljeve të avionëve tkurren nga viti në vit dhe janë zvogëluar shumë krahasuar me vitet `90, koha që pasagjerët kalojnë në ajër po rritet ndjeshëm.

Kur Qantas të nisë fluturimin pa ndalesë nga Sidnej për në Londër në fund të vitit 2025, do të jetë fluturimi më i gjatë në botë me 20 orë. Aktualisht, fluturimi më i gjatë është i linjës Singapore Airlines nga Nju Jork në Singapor, që zgjat mbi 18 orë.

Sikleti i fluturimeve të gjata shkon përtej pozicioneve të ngushta - ka edhe ajër të thatë, hunda dhe lëkura pësojnë ndryshimet dhe presioni i ajrit ndryshon gjatë ngjitjes dhe zbritjes, gjë që mund të ndikojë në sinuset tuaja. Në rastin më të keq, fluturimi mund të bëhet vdekjeprurës nëse një mpiksje gjaku formohet në ekstremitetet tuaja dhe lëviz në mushkëri.

Por ekspertët thonë se shumica prej nesh nuk duhet të shqetësohen.

“Në përgjithësi, fluturimi është i sigurt për të gjithë dhe problemet ndodhin vetëm kur keni një gjendje të caktuar problematike” thotë Michael J. Manyak, një mjek i specializuar në urologji dhe mjekësi ekspedite.

Ekspertët kanë zbuluar sesi trupi reagon ndaj kohëve të gjata të fluturimit dhe çfarë mund të bëni për të zbutur shqetësimin.

Ajri i thatë dhe ndryshimet në presionin e ajrit

Rreth 50 për qind e ajrit që qarkullon gjatë fluturimit tërhiqet nga jashtë aeroplanit në lartësi të mëdha dhe thatësirë - kështu që në përgjithësi është shumë më pak i lagësht sesa ajo që jeni mësuar të marrin frymë në tokë. Ky mjedis mund të bëjë që sytë, hunda dhe goja juaj të ndjehen tepër të thata.

Pirja e ujit para dhe gjatë fluturimit do t'ju ndihmojë të jeni më të rehatshëm dhe të përmirësoni gjithashtu qarkullimin e gjakut.

Dhe teksa disa kushte të frymëmarrjes si astma mund të përkeqësohen nga ajri i ftohtë dhe i thatë, shumica e njerëzve nuk duhet të shqetësohen për simptomat.

Ndryshimet e presionit të ajrit gjatë ngritjes dhe uljes bëjnë që ajri në sinuse të ndryshojë dhe mund të rezultojë në dhimbje në hundë dhe veshë për disa njerëz. Kjo sidomos për ata që kanë probleme me sinuset.

Rekomandohet marrja e dekongestantëve para fluturimit, pirja e ujit dhe marrja e ilaçeve anti-inflamatore nëse keni një të ftohtë ose virus.

Nëse ndjehesh i sëmurë gjithmonë pas udhëtimeve, kjo lidhet me faktin se aeroportet kanë dyndje njerëzisht dhe nuk kanë filtra ajri.

Dhimbje muskulore

Nëse nuk keni mundësinë për të lëvizur, ju jeni duke mbajtur një pozicion - kjo do të thotë angazhim i zgjatur i muskujve tuaj, gjë që çon në dhimbje.

Nuk është e pazakontë që njerëzit të ndiejnë ngurtësi në shpinë, qafë apo edhe këmbët e tyre ndërsa qëndrojnë në të njëjtin pozicion për një periudhë të gjatë kohore.

Lëvizni herë pas here në korridorin e avionit. Do t`ju ndihmojë.

Ngadalësimi i tretjes, vështirësi në frymëmarrje

Duke qëndruar ulur për një kohë të gjatë, sistemi juaj tretës ndikohet gjithashtu, pasi lëvizja e ushqimit në zorrë ngadalësohet gjithashtu.

Nëse jeni ulur, nuk merrni stimulimin fizik të zorrëve.

Një qëndrim ulur mund të kufizojë lëvizjen e brinjëve, duke çuar gjithashtu në frymëmarrje më të ngadalshme dhe më të cekëta. Frymëmarrja e cekët mund të çojë në uljen e marrjes së oksigjenit…Kjo mund të shkaktojë mendime të mjegullta, marramendje dhe madje edhe lodhje.

Refluksi gastrik mund të rezultojë gjithashtu nga një qëndrim i kërrusur dhe ka potencialin të shkaktojë të përziera.

DVT dhe mpiksje gjaku në avion

Deri më tani, rreziku më i madh për trupin tuaj në një fluturim me distanca të gjata është diçka që mund t'ju ndikojë edhe në tokë kur qëndroni për një kohë të gjatë në një pozicion të kufizuar.

Gjëja më e keqe është tromboza e venave të thella (DVT), ose mpiksja e gjakut në këmbë. Nëse një mpiksje gjaku shkon nga këmbët në mushkëri, mund të bëhet një problem kërcënues për jetën.

Shenjat e DVT përfshijnë ënjtje, pulsim ose dhimbje në njërën këmbë. Dhimbja ndodh sepse ju keni penguar furnizimin me gjak dhe kthimin e tij në zemër... Venat e përfshira fryhen, duke shkaktuar dhimbje.