Stil jete

Diamanti i rrallë rozë pritet të shitet në ankand për më shumë se 35 milionë dollarë

Diamanti i rrallë rozë pritet të shitet në ankand për

Një diamant rozë pritet të shitet mbi 35 milionë dollarë kur të dalë në shitje në Nju Jork, njoftoi të mërkurën shtëpia e ankandeve Sotheby's.

Me peshë 10,57 karat dhe me emrin The Eternal Pink, guri i çmuar "ultra i rrallë" do të dalë në ankand, katër vjet pasi firma afrikano-jugore De Beers e zbuloi atë në një nga minierat e saj në Botsvana.

Diamanti i rrallë rozë pritet të shitet në ankand për

The Eternal Pink është diamanti më i vlefshëm i nuancës së tij që është shfaqur ndonjëherë në ankand, sipas Sotheby's.

Diamantet rozë janë rritur në vlerë vitet e fundit. Kjo është pjesërisht për shkak të një rënie të furnizimit të shkaktuar nga mbyllja e minierës Argyle të Australisë në vitin 2020, e cila më parë prodhonte shumicën e diamanteve rozë në botë.

Tiranapost.al