Stil jete

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

1. Air

Një dekadë pasi Argo i Ben Affleck u shpall filmi më i mirë në Oscar, Affleck më në fund ka realizuar një tjetër film... dhe ka të bëjë me një këpucë. Por jo çdo këpucë. Shkruar nga Alex Convery, Air është historia e stilit të Moneyball se si Nike ndryshoi botën e veshjeve sportive në vitet 1980. Affleck luan shefin e kompanisë, Phil Knight, ndërsa Matt Damon luan si Sonny Vaccaro, një ekzekutiv që bind Knight të shpenzojë të gjithë buxhetin e tij të marketingut të basketbollit për një lojtar të ri, Michael Jordan. Tani gjithçka që ai duhet të bëjë është të bindë nënën e Jordanit, të luajtur nga Viola Davis, që të vazhdojë me marrëveshjen. Mjaftojnë vetëm emrat e aktorëve për t`i dhënë një shans këtij filmi.

Premiera më 5 prill

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

2. Suzume

Një vajzë adoleshente zbulon një portë drejt një bote tjetër ku një forcë monstruoze aliene po përgjohet. I takon asaj të shpëtojë universin, me ndihmën e një maceje magjike dhe një djali që është kthyer në një karrige që ecën dhe flet. “Është një vepër tërheqëse, intriguese, befasuese,” thotë Peter Bradshaw në The Guardian.

Premierë në 14 prill

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

3. Are you there God? It's me, Margaret

Në romanin klasik të Judy Blume për të rritur, një vajzë 11-vjeçare lëviz nga Nju Jorku në periferi të Nju Xhersit, ku merret me pubertetin dhe lufton me identitetin e saj fetar. Libri u botua në vitin 1970, por sapo është bërë film, me Abby Ryder Fortson si Margaret, dhe Rachel McAdams dhe Benny Safdie si prindërit e saj.

Premierë më 28 prill në SHBA dhe Kanada dhe më 19 maj në MB dhe Irlandë

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

4. Peter Pan & Wendy

Ky është një tjetër xhirim live-action i një filmi vizatimor klasik të Disney-t, i cili mund të mos duket shumë tërheqës pas Pinokut të dëshpëruar të vitit të kaluar.

“U futa në të duke menduar se hyrja ime në këtë film ishte se kisha një rast klasik të sindromës Peter Pan. Unë nuk dua të rritem. Kush do? Dhe mendova se kjo ishte ajo që do të më pëlqente... Është filmi i parë që kam bërë nga një perspektiva e të rriturve”.

Premierë në 28 Prill në Disney Plus

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

5. Renfield

Nicolas Cage luan Kontin Dracula, i cili është gjallë dhe shëndoshë e mirë në Nju Orleans-in e sotëm. Nicholas Hoult luan në rolin e shërbëtorit të tij të shumëvuajtur, që ha insekte, Renfield dhe Aëkëafina luan rolin e policit të trafikut që e bind Renfieldin se gjuetia e viktimave të pafajshme për t'u ushqyer me një vampir nuk është karriera ideale.

Premiera më 14 prill

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

6. Showing up

Michelle Williams luan si Lizzie, një skulptore që po nxiton të përfundojë një grup figurash balte për një shfaqje solo në Portland, por vazhdon të shpërqendrohet nga miqtë dhe të afërmit e saj. Të shfaqesh është 'një gëzim absolut dhe i hidhur i një komedie të vogël për të bërë art dhe për të jetuar jetën', thotë Alissa Wilkinson në Vox.

Premiera më 7 prill në SHBA dhe më 14 prill në Kanada

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

7. One Fine Morning

E njohur më së shumti për interpretimin e të dashurës së James Bond-it në Spectre dhe No Time to Die, Léa Seydoux është një nënë beqare disi e ndryshme në One Fine Morning. Një dramë komedi romantike e hidhur, e shkruar dhe e drejtuar nga Mia Hansen-Love. Personazhi i Seydoux është një përkthyes i ve që jeton në Paris. Ajo e kalon gjysmën e kohës së saj të lirë duke u kujdesur për vajzën e saj tetëvjeçare dhe gjysmën tjetër duke u kujdesur për të atin (Pascal Gregory), një profesor i filozofisë në pension, i cili tani vuan nga shëndeti mendor. Një histori dashurie prish balancat.

Premierë më 14 prill

7 filmat më të mirë për t`u parë në prill

Tiranapost.al