Stil jete

6 shenja të problemeve të zemrës që nuk kanë të bëjnë me dhimbjen e gjoksit

6 shenja të problemeve të zemrës që nuk kanë të

Megjithëse dhimbja e gjoksit është simptoma më e zakonshme e lidhur me çështjet kardiovaskulare, ka një sërë simptomash atipike që mund të tregojnë se diçka nuk është në rregull me zemrën.

Presioni i lartë i gjakut, mpiksja e gjakut, aritmitë dhe problemet e valvulave mund të shkaktojnë marramendje, gulçim dhe dhimbje të nofullës. Për shkak se këto simptoma nuk janë aq të qarta të lidhura me zemrën - dhe janë të lidhura me kushte të tjera shëndetësore - ato shpesh anashkalohen, duke bërë që njerëzit të vonojnë kujdesin urgjent që shpëton jetën.

“Gjëja e zakonshme për të cilën jemi të shqetësuar është shqetësimi në gjoks, por e vërteta është se problemet kardiovaskulare në fakt mund të sinjalizohen nga simptoma të tjera,” Dr. Rigved Tadwalkar , një kardiolog.

Këtu janë disa simptoma që mund të sinjalizojnë një problem me zemrën:

Dhimbje në këmbë

Dhimbja në pulpat e këmbëve - veçanërisht kur shoqërohet me ënjtje - mund të jetë për shkak të një mpiksjeje gjaku në venat e thella të trupit, sipas Tadwalkar. Ënjtja e këmbëve mund të ndodhë gjithashtu nëse zemra ka probleme me pompimin e gjakut, duke shkaktuar ulje të rrjedhjes së gjakut në këmbë.

Marramendje

Dr. Joyce Oen-Hsiao , një kardiolog dhe profesor i asociuar i mjekësisë klinike në Shkollën e Mjekësisë Yale, ka trajtuar shumë pacientë që paraqiten me marramendje.

Anomalitë në presionin e gjakut mund të shkaktojnë marramendje. Disa njerëz do të përjetojnë rrahje zemre, ose rrahje shtesë të zemrës, që mund të shkaktojnë marramendje, tha Oen-Hsiao.

Një dhimbje koke e keqe

Një dhimbje koke e fortë mund të jetë një shenjë se diçka nuk shkon me zemrën. Sipas Oen-Hsiao, një dhimbje koke që kalon nëpër ballë dhe më pas në sy mund të tregojë se një person ka presion të lartë të gjakut.

Presioni i lartë i gjakut që rezulton në një dhimbje koke mund të jetë një çështje urgjente, tha Tadwalkar. Nëse presioni është mjaft i lartë dhe zgjat mjaftueshëm, mund të çojë në plasje të enëve të gjakut.

Frymëmarrje e shkurtër

Frymëmarrja është një simptomë e lidhur me shumë sëmundje të zemrës. Mungesa e frymëmarrjes, veçanërisht me sforcim, mund të jetë një shenjë se një person ka presion të lartë të gjakut.

Nauze ose ulje e oreksit

Nauzeja dhe humbja e oreksit mund të jenë shenja të dështimit të zemrës. Kur zemra fillon të dështojë, lëngjet mund të grumbullohen në këmbë dhe në bark. Kur zorra mbushet me lëngje, ajo nuk thith gjithashtu lëndë ushqyese, duke bërë që njerëzit të humbasin oreksin dhe të ndihen të ngopur gjatë gjithë kohës, tha Oen-Hsiao.

Herë pas here, të përzierat dhe shqetësimet e stomakut janë simptomat e vetme që do të ndjejnë pacientët me bllokim në arterien e pasme të zemrës.

"Shumë pacientë që kanë një bllokim në arterien në pjesën e pasme të zemrës, ata në fakt nuk do të kenë dhimbje gjoksi ose gulçim, ata thjesht do të kenë të përziera, tha Oen-Hsiao.
Dhimbje dhe Shtrëngim të Nofullave

Disa njerëz me probleme kardiovaskulare do të përjetojnë dhimbje dhe rëndim të nofullës. Kjo është më e zakonshme kur pacientët janë duke bërë ushtrime.