Stil jete

5 mënyra për të parandaluar në rrugë natyrale rritjen e qimeve në fytyrë

5 mënyra për të parandaluar në rrugë natyrale rritjen e
Të kesh pak qime në fytyrë është e zakonshme dhe normale. Por në disa raste, në mund të shfaqen qime të errëta dhe mund të jeni gjatë gjithë kohës me piskatore në dorë.

Kjo gjendje e pakëndshme quhet hirsutizëm dhe shpesh shkaktohet nga një çekuilibër hormonal. Edhe pse depilimi dhe heqja e qimeve me lazer mund të ndihmojnë për të hequr qafe qimet e padëshiruara, ka disa mënyra natyrale për t'i reduktuar ato që mund të jenë po aq efektive.

Bright Side ka renditur disa mënyra për të ngadalësuar rritjen e tepërt të qimeve të padëshiruara në fytyrë.

1. Pini ujë.

5 mënyra për të parandaluar në rrugë natyrale rritjen e

Të qenit i hidratuar është thelbësor për shëndetin dhe bukurinë tuaj. Pirja e mjaftueshme e ujit përmirëson metabolizmin, ndihmon lëkurën të qëndrojë më e re për më gjatë dhe ofron shumë përfitime të tjera shëndetësore, duke përfshirë parandalimin e rritjes së tepërt të qimeve në fytyrë.

2. Provoni vajrat e livandës dhe pemës së çajit.

5 mënyra për të parandaluar në rrugë natyrale rritjen e
Vajrat esencialë janë përdorur për kujdesin e lëkurës dhe bukurinë për shumë vite, dhe disa prej tyre mund të jenë mjaft efektive kundër qimeve të padëshiruara të fytyrës.

Aplikimi i vajrave të livandës dhe pemës së çajit në zona të problematike është vërtetuar se zvogëlon sasinë e qimeve të tepërta.

3. Përpiquni të eliminoni yndyrnat trans.

5 mënyra për të parandaluar në rrugë natyrale rritjen e

Biskotat e shijshme me çokollatë mund t'ju ngrenë humorin dhe t’ju kënaqin, por me shumë mundësi përmbajnë yndyrna trans, ashtu si shumica e produkteve të ëmbla e pjekura.

Përveç rritjes së niveleve të kolesterolit dhe rritjes së rrezikut të sëmundjeve të zemrës, yndyrnat trans mund të ndikojnë në rritjen e flokëve të padëshiruar.

4. Mundohuni të gjeni kohë për t’u ushtruar.

5 mënyra për të parandaluar në rrugë natyrale rritjen e
Qëndrimi aktiv është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për mirëqenien tuaj të përgjithshme dhe rreth 30 minuta në ditë ushtrime do t'ju ndihmojë të kontrolloni peshën dhe të mbani nën kontroll qimet e bezdisshme të fytyrës.

Për shkak se të qenit mbipeshë kontribuon në rritjen e tepërt të qimeve në fytyrë, humbja e vetëm 5% të peshës trupore mund të balancojë hormonet tuaja dhe t’i zvogëlojë ato. Por sigurohuni që të zgjidhni llojin e ushtrimeve që nuk rrit nivelet e testosteronit, të tilla si kardio, dhe shmangni stërvitjet me intensitet të lartë, siç është ngritja e peshave.

5.Pini çaj mente.

5 mënyra për të parandaluar në rrugë natyrale rritjen e
Çaji i mentes ka erë dhe shije të mrekullueshme, dhe përveç qetësimit të nervave, mund të zvogëlojë numrin e hormoneve mashkullore që rrjedhin nëpër gjak. Për shkak se hormonet mashkullore janë përgjegjëse për qimet e padëshiruara të errëta të fytyrës, ulja e niveleve të tyre mund të ulë rritjen e padëshiruar të qimeve.

Studimet kanë treguar se pirja e 2 filxhanëve çaj mente në ditë mund të ngadalësojë rritjen e qimeve në fytyrë.

Konsumimi i 6 deri në 8 gota ujë të filtruar në ditë mund të ndihmojë në përmirësimin e gjendjes.