Stil jete

4 mënyra të zgjuara për të ripërdorur ujin e shpëlarjes ose gatimit të orizit

4 mënyra të zgjuara për të ripërdorur ujin e
Nëse e hidhni ujin e orizit pasi e lani dhe ruani për gatim vetëm kokrrat, po bëni shumë gabim. Shumë nuk e dinë, por ripërdorimi i ujit të gatimit apo shpëlarjes së orizit përmban acid folik, hekur, kalium, zink, magnez dhe pothuajse të gjitha vitaminat B, prandaj mund të përdoret në mënyra të ndryshme, nga kozmetika tek pastrimi i shtëpisë, për të kursyer në shpenzime.

Për të shijuar plotësisht vetitë e këtij lëngu, është mirë të mos e kriposni dhe ta lini për një ose dy ditë në frigorifer. Pastaj do ju duhet vetëm të zgjidhni midis mijëra përdorimeve të tij.

4 mënyra të zgjuara për të ripërdorur ujin e

Një produkt për kujdesin e flokëve

Uji i gatimit të orizit është shumë i pasur me antioksidantë, kripëra minerale dhe vitamina të grupit B dhe E. Ai gjithashtu ka mbetje të Piterës, një substancë kimike që rrjedh nga procesi i fermentimit natyror të orizit, i dobishëm për nxitjen e rigjenerimit të qelizave. Falë këtyre karakteristikave dhe përbërjes acidike, uji i orizit është i përshtatshëm për të forcuar boshtin e flokëve.

Një maskë me ujë me oriz ndihmon edhe për t'i dhënë volum, shkëlqim dhe hidratim flokëve, të gjitha pa kosto.

Ripërdorni ujin e gatimit të orizit për kujdesin e lëkurës

Siç u përmend, uji i gatimit të orizit përmban Pitera, një substancë shumë e dobishme kundër plakjes së lëkurës dhe e përdorur shpesh në kremrat e shtrenjtë dhe produktet e bukurisë. Prandaj mund ta përdorni si pastrues për pastrimin e fytyrës që të keni pore të minimizuara dhe një lëkurë rrezatuese.

Mjafton të zhysni një copë të vogël pambuku në lëng dhe më pas ta kaloni në fytyrë. Nëse dëshironi, mund ta aplikoni dhe ta lini të veprojë për disa minuta, sepse është një maskë e bërë vetë, por efektive . Për më tepër, uji i orizit mund të përdoret edhe si pastrues delikat i grimit, por ai nuk do të heq produkte rezistente si ato të kundër ujit.

Përveç kësaj, vetitë qetësuese e bëjnë një ilaç të shkëlqyer kundër skuqjes dhe acarimit, për të rivendosur ekuilibrin e lëkurës në mënyrë natyrale.

Detergjent natyral për enët dhe xhamit

Një tjetër përdorim alternativ i ujit të gatimit të orizit është për larjen e enëve. Natyrisht, për yndyrnat që janë më të vështira për t'u hequr, preferohet përdorimi i detergjentit të zakonshëm të enëve. Por për enët që nuk janë shumë të pista, uji i gatimit të orizit është vërtet i mirë.

Për më tepër, niseshteja nga uji i orizit ka fuqinë të heqë papastërtitë, prandaj mund të përdoret edhe për pastrimin e dritareve dhe pasqyrave. Për të përgatitur një detergjent shtëpiak dhe të qëndrueshëm, thjesht vendosni ujin e orizit në një shishe me të cilën mund ta spruconi, spërkatni në sipërfaqe dhe fshijeni me një leckë të thatë.

Uji i orizit është një pleh natyral

Uji i gatimit të orizit mund të përdoret edhe për të ujitur bimët, e rëndësishme është që të mos jetë i kripur. Kripa do të rrezikonte tharjen e bimëve. Këshilla jonë është të mos e kriposni, ta lini të pushojë derisa të ftohet plotësisht dhe më pas ta përdorni për lule dhe bimë.

Ushqyesit e vlefshëm të pranishëm në ujin e orizit do të veprojnë si pleh 100% natyral. Në këtë mënyrë ju mund të shmangni përdorimin e kimikateve që ndoshta janë të dëmshme për fëmijët dhe kafshët.

Mund të duket si një produkt mbetje ose një produkt i varfër, por uji i gatimit të orizit përmban substanca të pasura me lëndë ushqyese dhe veti të çmuara. Vitamina, minerale, niseshte, të gjitha krejtësisht natyrale, por efektive dhe të qëndrueshme.

Zgjedhja e rrugës së qëndrueshmërisë është thelbësore në mënyrë që të mos ndikohet negativisht në mjedis dhe të përkeqësohet kriza e vazhdueshme e rëndë mjedisore. Ripërdorimi i ujit të gatimit të orizit është një gjest i thjeshtë dhe pa kosto që mund të ndihmojë klimën, të reduktojë konsumin e plastikës, duke sjellë përfitime në një mënyrë të gjelbër.