Stil jete

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Domatet kanë një përbërës të quajtur likopen, i cili ka përfitime të shumta shëndetësore. Në fakt, çdo perime ose frut i kuq përmban pak likopen, një substancë që u jep atyre ngjyrën e kuqe të ndezur. Por tek domatet kjo përbërje është në sasi më të madhe. Dhe likopen bën mirë për shëndetin. Disa nga të mirat e domates dhe kësaj përbërjeje janë:

Domatet mund të mbrojnë lëkurën kundër rrezeve të diellit

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Për më tepër tani që është stina e tyre dhe që dielli është i fortë. Studiuesit besojnë se kjo lidhet edhe me përqendrimin e lartë të karotenoideve, i cili është një përbërës i likopenit. Megjithatë, kujdes! Një domate nuk e zëvendëson një krem kundër diellit.

Domatet janë të mira për zemrën

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Likopeni është një antioksidant që mund të mbrojë qelizat në trupin tuaj nga oksidimi. Disa studime sugjerojnë se njerëzit që konsumojnë likopen kanë një rrezik më të ulët për të vuajtur nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe goditjet në tru. Likopeni gjithashtu mund të luajë një rol në uljen e niveleve të kolesterolit si dhe në presionin e gjakut.

Domatet mund të përmirësojnë shikimin

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Përveç likopenit, domatet përmbajnë një çift lëndësh të tjera ushqyese, si luteina dhe beta-karoten, që janë të gjitha të mira për sytë tuaj. Hulumtimet sugjerojnë se këto lëndë ushqyese mbrojnë sytë nga sëmundjet, të tilla si katarakti, ndërsa mbështesin shëndetin tuaj të përgjithshëm të shikimit.

Mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Ushqimet e pasura me këtë substancë, si domatet, mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të mushkërive, prostatës ose stomakut.

Domatet mund të forcojnë kockat tuaja

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Domatet mund të promovojnë shëndetin e kockave. Ato janë një burim i mirë i substancave që forcojnë kockat, si vitamina K dhe kalciumi, të cilat jo vetëm që mund t'i mbajnë kockat tuaja në formë të mirë, por gjithashtu ndihmojnë në riparimin e indit kockor. Gjithashtu, pavarësisht nga miti se domatet mund ta përkeqësojnë osteoartritin, nuk ka asnjë provë për të mbështetur këtë pretendim.

Ato mund të përmirësojnë humorin

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Shumica e ushqimeve të shëndetshme, duke përfshirë domatet, janë të pasura me minerale, si bakri, zinku dhe mangani. Ndër përfitimet e tjera shëndetësore, ato mund të ndikojnë pozitivisht në funksionin e trurit. Pra, nëse ndiheni thjesht të lodhur, mund të mbështeteni tek mineralet.

Madje janë të mira edhe për flokët tuaj

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Disa prova sugjerojnë se konsumimi i vetëm rreth 4-5 domate në ditë mund t'i bëjë flokët tuaj të duken më të shëndetshëm.

Domatet janë të shkëlqyera për humbje peshe

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Domatet mund t'ju ndihmojnë të humbni peshë, sepse përmbajnë shumë fibra dhe ujë, të cilat mund t'ju bëjnë të ndiheni më të ngopur. Domatet gjithashtu mund të mbajnë sheqerin në gjak në ekuilibër, gjë që është çelësi për humbjen e peshës. Ato përmbajnë gjithashtu krom, i cili ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Janë të mira për mushkëritë tuaja

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Vetitë antioksiduese të likopenit mund të ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të radikaleve të lira, duke mbrojtur trupin kundër problemeve të frymëmarrjes. Domatet përmbajnë beta-karoten që dihet se përmirëson funksionin e mushkërive. Për më tepër, mund të ngadalësojë plakjen e mushkërive.

Domatet mund të promovojnë shëndetin oral

10 arsyet pse duhet të hash çdo ditë nga një domate

Studimet kanë treguar se likopeni mund të ndihmojë me sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, gingivitin dhe periodontitin duke luftuar radikalet e lira. Megjithatë, duhet të keni kujdes që të mos konsumoni shumë domate të papërpunuara. Prej aciditetit të lartë, ato mund të dëmtojnë smaltin e dhëmbëve.