SPORT

Selfiet e Nusretit me kampionët argjentinas dhe me kupën e botës ngjallin polemika

Selfiet e Nusretit me kampionët argjentinas dhe me kupën e botës

Selfiet e Salt Bae, i njohur si Nusreti, me kampionët argjentinas dhe me kupën e botës në dorë kanë ngjallur shumë polemika. Shumëkush pyeste veten se çfarë po bënte ai në fushë pas fitores së Argjentinës ndaj Francës dhe mbi të gjitha, si arriti të hynte në stadium.

Selfiet e Nusretit me kampionët argjentinas dhe me kupën e botës

Ai bëri një foto me Lionel Messin, ndonëse kapiteni i Argjentinës fillimisht e kundërshtoi atë në dy raste. Edhe Lisandro Martinez dukej tepër i sikletshëm duke bërë një foto me kuzhinierin turk.

Po ashtu mjaft reagime kishte për faktin se si u lejua të prekte trofeun e Kupës së Botës prej 18 karatësh me ar, kur rregullat përcaktojnë se duhet të jenë vetëm lojtarët, ish-fituesit e Kupës së Botës, FIFA dhe krerët e shteteve.

Selfiet e Nusretit me kampionët argjentinas dhe me kupën e botës

The Times ka avancuar hipotezën duke thënë se Nusreti kishte lejen e vetë presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, i cili për mikun e tij kuzhinier duket se ka bërë një përjashtim në kundërshtim me rregulloren.

Pas një periudhe heshtjeje, edhe FIFA lëshoi ??një koment për situatën.

“Pas një rishikimi, FIFA ka përcaktuar se si individët fituan hyrje të panevojshme në fushë pas ceremonisë së mbylljes së Kupës së Botës në stadiumin Lusail më 18 dhjetor. Do të ndërmerren veprimet e duhura të brendshme”.

Selfiet e Nusretit me kampionët argjentinas dhe me kupën e botës

Numri një i FIFA-s dhe kuzhinieri turk janë shfaqur disa herë vitet e fundit në video dhe foto mes tavolinave dhe kuzhinës së restorantit Nusr-Et në Abu Dhabi. Ata duket se kanë një miqësi të gjatë. Në janar të vitit 2021 Nusreti postoi një video të Infantinos duke shijuar ushqimin në restorantin e tij Dubai. Po ashtu dhe Infantino publikoi një video duke e quajtur atë një “legjendë” dhe “numër një”.