SPORT

Robert Levandovski shpallet lojtari më i mirë i vitit nga FIFA, Ronaldo rrëmben çmimin special

Robert Levandovski shpallet lojtari më i mirë i vitit nga FIFA,

Robert Levandovski ka fituar çmimin lojtari më i mirë i vitit 2021 nga FIFA. Ai garonte mes argjentinasit Lionel Messi dhe lojtarit egjiptian Mo Salah.

Ndërsa çmimin lojtarja më e mirë e vitit e ka rrëmbyer lojtarja spanjolle Alexia Putellas, që luan me ekipin e Barcelonës.

Çmimet e tjera:

Formacioni XI i FIFA Fifpro për meshkuj: Donnarumma; Dias, Bonuçi, Alaba; Jorginho, Kante, De Bruyne; Ronaldo, Haaland, Leëandoëski, Messi

Formacioni XI i FIFA Fifpro për Femra: Chistiane Endler; Lucy Bronze, Ëendy Renard, Mille Bright, Magdalena Erikkson; Estafania Banini, Carli Lloyd, Barbara Bonansea; Vivianne Miedema, Marta, Alex Morgan

Çmimi i tifozëve të FIFA-s – Tifozët e Danimarkës dhe Finlandës

Trajneri më i mirë i FIFA-s për meshkuj – Thomas Tuchel

Trajnerja më e mirë e FIFA-s për femra – Emma Hayes

Çmimi i FIFA Fair Play – Kombëtarja dhe Stafi i Danimarkës

Çmimi Puskas – Erik Lamela

Portieri më i mirë i FIFA-s për meshkuj – Edouard Mendy

Portieri më i mirë i FIFA-s për femra – Christiane Endler

Çmimi Special i FIFA-s – Christine Sinclair

Çmimi Special i FIFA-s – Cristiano Ronaldo

Golashënuesi rekord i të gjitha kohërave në nivel ndërkombëtar – Cristiano Ronaldo

Tiranapost.al