SPORT

Pelé, ylli brazilian që ka fituar tri herë Kupën e Botës, ndërron jetë në moshën 82-vjeçare

Pelé, ylli brazilian që ka fituar tri herë Kupën e
Pelé, ikona e futbollit brazilian që fitoi tre herë trofeun e Kupës së Botës në vendin e tij ka vdekur në moshën 82-vjeçare.

Vajza e tij Kely Nascimento dha lajmin për vdekjen e tij me anë të një postimi në Instagram.

Shëndeti i Pelé ishte përkeqësuar ndërsa ai plakej. Mjekët në spitalin Albert Einstein në Sao Paulo thanë në fund të dhjetorit se ai po merrte trajtim në lidhje me mosfunksionimet e veshkave dhe zemrës të shkaktuara nga kanceri me të cilin kishte luftuar për më shumë se një vit.

Pelé, ylli brazilian që ka fituar tri herë Kupën e

I lindur më 23 tetor 1940, Pelé iu bashkua Klubit të Futbollit Santos në Brazil në vitin 1956 në moshën 15-vjeçare si sulmues i brendshëm. Klubi fitoi kampionatet e ligës Sao Paulo dhe, në 1962 dhe 1963, Kupën Libertadores dhe Kupën Ndërkontinentale të Klubeve.

Sulmuesi, luajti në Kupën e Botës në 1958 në moshën 17-vjeçare - lojtari më i ri ndonjëherë. Ai fitoi një hat-trick në gjysmëfinale kundër Francës dhe shënoi dy gola në ndeshjen e kampionatit kundër mikpritësit të turneut, Suedisë.

Pasi shkëlqeu në skenën botërore dhe mahniti me aftësinë e tij, Brazili deklaroi se Pelé ishte një “thesar kombëtar”, një veprim për të parandaluar që ai të rrëmbehej nga ekipet më të pasura evropiane.

Pelé ka fituar Kupën e Botës me Brazilin gjithashtu në vitin 1962 dhe në 1970.

Ai mbetet i vetmi futbollist që ka fituar trofeun e Kupës së Botës tre herë.

Pelé u tërhoq nga Santos në 1974 pasi shënoi 643 gola në 659 ndeshje.

Ai u bashkua një vit më vonë me Neë York Cosmos. Në moshën 34-vjeçare, ai nënshkroi një marrëveshje trevjeçare prej 7 milionë dollarësh për të luajtur për ekipin amerikan.