SPORT

Novak Gjokoviç kërkon ndalimin e dëbimit nga Australia

Novak Gjokoviç kërkon ndalimin e dëbimit nga Australia

Novak Djokovic është paraqitur në gjykatë për të parandaluar dëbimin e tij nga Australia, pasi tenisti serb nuk arriti të gjente prova të mjaftueshme që justifikonin përjashtimin e tij sipas rregullave të vendit për vaksinimin Covid.

Gjokoviç, i cili ka refuzuar të konfirmojë statusin e tij të vaksinimit dhe ka kundërshtuar publikisht ndërhyrjet e detyrueshme, iu dha një vizë për të hyrë në Australi vitin e kaluar dhe këtë javë u përjashtua nga turneu Australian Open, shkaku i mosvaksinimit.

Novak Gjokoviç kërkon ndalimin e dëbimit nga Australia

Ai u ndalua në aeroportin Tullamarine të Melburnit gjatë natës pasi nuk dha prova të mjaftueshme se kishte një arsye të përshtatshme mjekësore për të mos u vaksinuar, një kërkesë për jo-shtetasit që hyjnë në vend.

Forcat Kufitare Australiane ia hoqën vizën dhe urdhëruan largimin e tenisit 34-vjeçar nga vendi.

Gjokoviç u dërgua në një hotel karantine në pjesën e brendshme të Melburnit ndërsa avokatët e tij kërkuan një urdhër kundër anulimit të vizave në Gjykatën Federale të Qarkut të enjten në mbrëmje. Çështja u shty për të hënën në mëngjes, që do të thotë se ai do të duhet të qëndrojë në izolim deri atëherë.

Vendimi për t'i dhënë Gjokoviçit, i cili ka fituar nëntë herë Australian Open, një përjashtim, provokoi një reagim të ashpër në Australi duke pasur parasysh kufizimet e rrepta të bllokimit dhe mandatet e vaksinimit të miratuara në të gjithë vendin gjatë dy viteve të fundit.

Tenis Australia ka argumentuar se përjashtimi u miratua nga dy komitete profesionistësh mjekësorë - një i caktuar nga një organ tenisi dhe tjetri nga departamenti i shëndetësisë i Victoria.

Gjokoviç nuk ka pranuar të japë detaje se si ka aplikuar për përjashtim. Ai postoi një foto të tij në Instagram të mërkurën duke hipur në një aeroplan në Dubai, duke deklaruar se kishte marrë përjashtim për të udhëtuar në Melburn, për të mbrojtur titullin e tij.

View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole)

Australia hapi kufijtë e saj për joqytetarët e vaksinuar plotësisht në mes të dhjetorit. Gjokoviç do të ishte kualifikuar për një vizë të përdorur për profesionistët e sportit, por atij do t'i duhej të respektonte rregullat strikte të vaksinimit për të hyrë në vend.

Paul McNamee, një ish-shefi ekzekutiv i Australian Open dhe kampioni i tenisit për meshkuj, tha se numri një i botës ishte bërë një "viktimë" e një mosmarrëveshjeje politike midis qeverive kombëtare dhe të shtetit Victorian dhe përpjekja për ta dëbuar atë mund të minojë besimin në Open.

Novak Gjokoviç kërkon ndalimin e dëbimit nga Australia

"Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë," tha McNamee për ABC News. “[Gjokoviç] nuk i bën rregullat. Ai e meriton ditën e tij në gjykatë, jo në gjykatë.”

Rafael Nadal, tenisti spanjoll i lidhur me Gjokoviçin dhe zviceranin Roger Federer Grand Slam, mbështeti rregullin e detyrueshëm për vaksinim. “Bota, për mendimin tim, ka vuajtur mjaftueshëm për të mos ndjekur rregullat,” tha ai.

Scott Morrison, kryeministri i Australisë, tha se vizitorët ishin ende të mirëpritur, por ata duhej të pajtoheshin me politikat e vendit për Covid. Ai mohoi se Gjokoviç ishte "i veçuar".

Novak Gjokoviç kërkon ndalimin e dëbimit nga Australia

Megjithatë, familja e Gjokoviçit ka dalë në mbrojtje të tenisit, me babain e tij që akuzon autoritetet australiane se e mbajnë lojtarin në "robëri" dhe e krahason tenisin me Jezusin.

"Në të njëjtën mënyrë, ata po përpiqen gjithashtu të kryqëzojnë Novakun," tha Srdjan Gjokoviç. Dijana, nëna e Novakut, e quajti situatën "skandaloze" dhe një "sulm të qartë politik" ndaj djalit të saj.

Novak Gjokoviç kërkon ndalimin e dëbimit nga Australia

Ajo gjithashtu kritikoi gjendjen e akomodimit të Gjokoviçit, duke pretenduar se ai ishte në një hotel "të pistë", duke kaluar orë të tëra në një "dhomë të vogël". Hoteli Park në Melburn përdoret nga qeveria australiane për të ndaluar refugjatët.

Tenis Australia ka thënë se një grusht lojtarësh janë përjashtuar për të luajtur, duke ngritur akuza se Gjokoviç po përdorej si një kokë turku. Morrison e hodhi poshtë atë sugjerim dhe argumentoi se njerëzit që postuan në mediat sociale ose gjetkë për statusin e tyre të udhëtimit "tërheqin vëmendje të konsiderueshme ndaj vetes".

“Kushdo që e bën këtë – qofshin një personazh i famshëm, një politikan, një tenist, një gazetar – kushdo që e bën këtë, ai mund të presë që t'i bëhet pyetje më shumë se të tjerët. Kështu funksionon Forca Kufitare”, tha ai.

Kërcënimi për dëbimin e tij pati reagim të ashpër nga serbët në Melburn, si dhe nga presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, i cili akuzoi qeverinë australiane për "ngacmim" në një postim në mediat sociale.

Tiranapost.al