SPORT

Novak Djokovic kthehet në Australi një vit pas ndalimit të vizës

Novak Djokovic kthehet në Australi një vit pas ndalimit të

Novak Djokovic është kthyer në Australi, sipas një zëdhënësi të Tennis Australia, gati një vit pas ndalimit të vizës së tij.

21-herë kampioni i Grand Slam-it është planifikuar të hapë sezonin e tenisit 2023 javën e ardhshme në Adelaide. Kjo vjen më shumë se një muaj pasi zyrtarët australianë thanë se ndalimi tre-vjeçar i Djokovic për të hyrë në vend do të anulohej.

Serbi u deportua nga Australia në janar pasi ish-ministri i imigracionit Alex Hawke zbuloi se ylli i tenisit përbënte një rrezik për shëndetin dhe rendin publik sepse, si një sportist i famshëm ai ishte shprehur kundër vaksinës anti-covid.

Vendimi i ministrit për të dëbuar ish-lojtarin numër 1 të botës për meshkuj, bëri që ai fillimisht të ndalohej nga rihyrja për tre vjet.

Të hënën, CEO i Tennis Australia, Craig Tiley tha, "Ne do ta mirëpresim atë në Australi".

Tiranapost.al