SPORT

Nis sot 'Euro 2024', përballja e parë është Gjermani - Skoci

Nis sot 'Euro 2024', përballja e parë është

'Euro 2024’ nis këtë mbrëmje në orën 21:00 në ‘Allianz Arena’ të Mynihut me ndeshjen mes Gjermanisë dhe Skocisë.

Italia është kampionia në fuqi.

Pavarësisht se është vendi pritës, Gjermania nuk është ndër favoritët. Është faji i Botërorit të fundit katastrofik, me eliminimin në raundin e parë dhe një Europiani në 2021, që përfundoi në 1/16 kundër Anglisë.

Për Skocinë, kjo është pjesëmarrja e katërt pas atyre të viteve 1992, 1996 dhe 2020. Skocezët do të përpiqen të shesin shtrenjtë, edhe nëse nuk e kanë kaluar asnjëherë fazën e grupeve.

‘Libri i Artë’ përshkruan tre fitore për Gjermaninë (dy si Gjermania Perëndimore, 1972 dhe 1980, dhe një pas ribashkimit, në 1996) dhe Spanjën (1964, 2008, 2012), dy fitore për Italinë (1968, 2021) dhe Francën (1984, 2000), një fitore për Bashkimin Sovjetik (1960), Çekosllovakia (1976), Holanda (1988), Danimarka (1992), Greqia (2004) dhe Portugalia (2016).

Formacionet e mundshme të ndeshjes së sotme janë:

Gjermani (4-2-3-1): Neuer; Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum; Andrich, Kroos, Gundogan; Musiala, Wirtz; Havertz. Tr. Nagelsmann.

Skoci (3-4-2-1): Gunn; Porteous, Hendry, Tierney; Ralston, McGregor, Gilmour, Robertson; McGinn, McTominay; Adams. Tr. Clark.