SPORT

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

Bota u trondit sot nga lajmi i vdekjes së Diego Armando Maradonës në moshën 60-vjeçare, pasi prej kohësh ishte në gjendje të rëndë shëndetësore. Por kush ishte Maradona?
Vitet e hershme:
Maradona u rrit në Villa Fiorito, një qytet në periferi jugore të Buenos Aires . Një nga gjashtë fëmijët në një familje të varfër, thotë në autobiografinë e tij se babai i tij kurrë nuk e lejoi të rrinte pa ushqimë, por se duhej të punonte në një fabrikë prej orës 4 të mëngjesit çdo ditë për ta bërë këtë.

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

El Pibe de Oro bëri debutimin e tij profesional me Argentinos Juniors kundër Talleres de Córdoba më 20 tetor 1976, vetëm 10 ditë pas ditëlindjes së tij të 16-të. Ai shënoi më shumë se 100 gola për klubin, por pavarësisht nga forma e tij hipnotike, u thirr nga trajneri i Argjentinës, Cesar Luis Menotti për Kupën e Botës 1978. Maradona u bashkua me Boca Juniors në vitin 1981, edhe pse ishte vetëm një qëndrim i shkurtër ai i ndihmoi ata të fitonin kampionatin përpara se të transferohej në Barcelonë.

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

Kontradiktat në Barcelonë:
Tarifa e tij e transferimit ishte një rekord botëror, por Maradona i gjeti tundimet e qytetit shumë për t’i rezistuar, dhe në vitin 1983 ai dyshohet se filloi të përdorte kokainë.
Qyteti ka disa kujtime të këndshme për Maradonën. Ai kishte thyer këmbën nga “Butcher of Bilbao” Andoni Goikoetxea dhe nuk arriti të fitonte një ligë apo titull europian por Maradona fitoi një Kupë Spanjolle dhe Kupën e Ligës.
Një lëvizje në Napoli do të ndezë përsëri karrierën e tij.

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

Biri i preferuar i Napolit:
El Diego u bë idhull nga tifozët e Napolit, ndërsa ai e udhëhoqi klubin në titujt e Serie A në 1987 dhe 1990. Kjo ishte një arritje e madhe dhe një epokë krenare për jugun e Italisë në përpjekjen e tyre për të konkurruar me klubet si Juventus, AC Milan dhe Inter Milan.

Karakteristikat e Maradonës përputheshin me ato të qytetit dhe njerëzve të saj; sfidues, i pangopur dhe i pasionuar.
Tifozët e adhuronin atë dhe ai i shpërbleu ata me trofe dhe arritje për klubin. Napoli fitoi Kupën e Italisë në 1987 dhe Kupën Uefa të vitit 1989, ndërsa prania e Maradonës filloi një epokë suksesi të paparë në Stadio San Paolo.

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!
Por varësia e tij nga droga vazhdoi dhe pati një pezullim prej 15 muajsh pas dështimit të testit të drogës dhe ai u largua nga Napoli në turp. Lidhjet me mafian e qytetit – Camorra – bëri gjithashtu pak për të rritur reputacionin e tij dhe ai u nis për në Spanjë në vitin 1992.
Një lëvizje në Sevilla nuk doli me sukses dhe pas një periudhe të shkurtër në Newell’s Old Boys, ai përfundoi karrierën e tij në Boca Juniors e tij të dashur.

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

Karriera ndërkombëtare:
Një nga kujtimet më të bukura të Maradonas është kur po luante për vendin e tij në Kampionatin Botëror 1979 në Japoni. Ai i frymëzoi shokët e tij për fitore, mbas zhgënjimit që nuk udhëtoj në Kupën e Botës një vit më parë.
Shikuesit në Kupën e Botës 1982 nuk panë më të mirën e Diego, edhe pse ai fitoi dy herë kundër Hungarisë. Turneu i tij përfundoi në polemika, pasi ai luajti dobët kundër Brazilit pasi u frustrua me mbrojtësat Selecao.

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

Katër vjet më vonë në Meksikë 1986, ishte viti i tij, duke nisur edhe golin e famshëm kundër Anglisë me dore, ku Argjentina u shpall kampione bote. E para ishte përpjekja e tij ‘Hand of God’ kur ai goditi topin mbi portierin Peter Shilton dhe shënoj. Goli I dytë ishte spektakolar pasi ai dribloj 5 lojtar dhe ne fund portierin.

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

Një tjetër fitore kundër Italisë e çoi Argjentinën në finale, ku mundën 3-2 Gjermaninë Perëndimore.Maradona gjithashtu ndihmoi Argjentinën të arrij në finale në Itali katër vjet më vonë, por kontributi i tij u pengua nga një lëndim në kyçin e këmbës. Megjithatë, ai u mundua por nuk mund të bënte asgjë për të ndalur humbjen 1-0 me Gjermaninë Perëndimore në finale.

Maradona, ylli që i provoi të gjitha për mirë dhe keq!

El Pibe u dërgua në shtëpi me turp nga Kampionati Botëror i vitit 1994 në SHBA pas dy ndeshjeve . Ai shënoi kundër Greqisë, por pas dështimit të një prove të drogës për doping ephedrine, FIFA e dëboi nga turneu.

Tridhjetë e katër gola në 91 ndeshje ndërkombëtare e bën Maradonën golashenuesin më të mire argjentinas pas Gabriel Batistuta. Ai konsiderohet nder lojtarët me te mire ne histori dhe do te mbahet mend gjithmonë. U prefsh ne paqe Diego Armando Maradona.

Xh.K