SPORT

Lionel Messi vendos rekord historik, fiton topin e artë për të shtatën herë

Lionel Messi vendos rekord historik, fiton topin e artë për të

Lionel Messi ka vendosur një rekord historik teksa ka fituar një Top të Artë të shtatë pasi mori çmimin prestigjioz individual në një ceremoni në Paris.

Lionel Messi vendos rekord historik, fiton topin e artë për të

34-vjeçari tashmë ka fituar Topin e Artë në vitin 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 dhe 2021, që do të thotë se ai e ka ngritur trofeun e futbollistit më të mirë në botë më shumë herë se çdo lojtar tjetër mashkull në histori, dy herë më shumë se Cristiano Ronaldo.

Messi mundi Robert Lewandowski-n, i cili përfundoi në vendin e dytë dhe mesfushorin e Chelsea-s, Jorghino-n, që u rendit i treti në votim.

Përsa i përket Cristiano Ronaldo-s, nuk do të ketë një Top të gjashtë të Artë për të këtë mbrëmje, pasi sulmuesi portugez përfundo në vendin e gjashtë në renditje!

Tiranapost.al