SPORT

Gjermania triumfon në përballjen e parë të Euro 2024, bën edhe golin e Skocisë

Gjermania triumfon në përballjen e parë të Euro 2024,

Dje në Mynih u përballën në ndeshjen hapëse të Euro 2024, Gjermani – Skoci.

Që në minutën e 11-të janë panzerat ata që zhbllokojnë takimin me anë të Wirtz.


Ndeshja vazhdoi nën entuzjazmin dhe avantazhin e vendasve të cilët brenda pak minutash gjejnë edhe golin e dytë që praktikisht sinjalizoi për suksesin e parë të organizatorëve në këtë Europian. Këtë here ishte Musiala ai që finalizoi një aksion perfekt të Gjermanisë.

Por asgjë nuk përfundoi këtu. Në minutën e 41-të, një ndërhyrje shumë e ashpër brenda zonës ndaj Gyndogan, detyron gjyqtarin të akorodojë një penallti. Megjithatë u desh verifikimi në systemin VAR për t’u siguruar edhe për kartonin e kuq ndaj mbrojtësit skocez Porto.

Pjesa e dytë u bë më e lehtë për gjermanët të cilët shënuan edhe 3 herë të tjera. Në minutën e 68 Fylkruk çoi shifrat në 4-0.

Edhe golin e vetëm të skocezëve e shënuan gjermanët, ishte autogoli i Rudiger që i dha mundësinë skocezëve të ishin në tabelën e shifrave të golave, sa për statistik duke çuar rezultatin në 4-1.

Por siç e do tradita e panzerave edhe në ditën më të keqe të kundërshtarit, e shfrytzëzojnë epërsinë deri në fund, dhe pikërisht në shtesë Emre Çan shënoi edhe golin e pestë duke i dhënë këtë fitore të madhe gjermanëve në ditën e parë të Europianit.