SPORT

Cristiano Ronaldo ia shiti trofeun e Topit të Artë të 2013 njeriut më të pasur të Izraelit

Cristiano Ronaldo ia shiti trofeun e Topit të Artë të 2013

Topi i Artë i 2013-ës i Cristiano Ronaldos iu shit Idan Ofer, njeriu më i pasur i Izraelit, pas një ankandi bamirësie në Londër në vitin 2017.

Ronaldo fitoi çmimin më të lartë individual në pesë raste, së pari në vitin 2008 ndërsa luante me Manchester United dhe katër herë si lojtar i Real Madridit. Konkursi i vitit 2013 ishte një nga më luftarakët, me yllin portugez që fitoi përballë Lionel Messit dhe Franck Ribery.

Pas ceremonisë, Ronaldo vendosi ta dhurojë çmimin për bamirësi.

Trofeu u hodh në ankand për të mbledhur fonde për fondacionin Make-A-Wish, dhe Ofer pati ofertën fituese prej 600,000 €.