SPORT

Cristiano Ronaldo është sportisti më i paguar në 2023-shin, ja kush renditet në vendin e dytë

Cristiano Ronaldo është sportisti më i paguar në 2023-shin,

Tre atletët më të paguar në sportin botëror gjatë 12 muajve të fundit ishin të gjithë futbollistë, sipas listës së vitit 2023 të publikuar nga Forbes.

Cristiano Ronaldo është sportisti më i paguar në 2023-shin,

Pas transferimit tek Al-Nassr, Cristiano Ronaldo është bërë sportisti më i paguar në botë për 2023. Portugezi fitoi 136 milionë dollarë, 46 milionë dollarë në fushë dhe 90 milionë dollarë jashtë fushe, pasi u largua nga Manchester United dhe u transferua te klubi në Arabinë Saudite në vitin 2022 me një kontratë 2-vjeçare.

Cristiano Ronaldo është sportisti më i paguar në 2023-shin,

I dyti dhe i treti në listë janë sulmuesit e Paris Saint-Germain, Lionel Messi dhe Kylian Mbappe.

Messi thuhet se ka fituar 130 milionë dollarë - më shumë se 350,000 dollarë në ditë - gjatë vitit të kaluar.

Mbappe, i cili fitoi Këpucën e Artë në Kupën e Botës ku ishte një finalist humbës me Francën, fitoi 120 milionë dollarë në 12 muajt e fundit.