SPORT

Australia i anulon vizën tenistit serb, Novak Djokovic

Australia i anulon vizën tenistit serb, Novak Djokovic

Nëntë herë kampioni i Australian Open, Novak Gjokovic, është përjashtuar nga Australia Open pas një proteste që shpërtheu në këtë vend, duke qenë se ai ishte pranuar pa marrë vaksinat anti-Covid.

Djokovic, lojtari numër 1 i tenisit për meshkuj në botë, nuk e ka zbuluar publikisht statusin e tij të vaksinimit - por në një konferencë shtypi të enjten, kryeministri australian Scott Morrison tha se ai "nuk kishte një përjashtim të vlefshëm mjekësor" nga kërkesa e vaksinimit.

"Hyrja me vizë kërkon vaksinim të dyfishtë ose një përjashtim mjekësor," tha Morrison. "Më këshillojnë që një përjashtim i tillë nuk ishte në fuqi dhe si rezultat, ai i nënshtrohet të njëjtave rregulla si gjithë të tjerët."

Ministri i Shëndetësisë Greg Hunt tha të enjten se i takonte Djokovic nëse donte të apelonte vendimin -- "por nëse anulohet viza, dikush do të duhet të largohet nga vendi."

Avokatët e Djokovic planifikojnë të kundërshtojnë dëbimin e tij nga Australia dhe një seancë apeli është caktuar të dëgjohet të enjten në mbrëmje, - megjithatë, kërkesa e tij për të apeluar vendimin nuk është dorëzuar ende në gjykatë.

Djokovic ka shprehur më parë kundërshtimin ndaj vaksinave të detyrueshme Covid-19, duke thënë se ai personalisht ishte "kundër vaksinimit" gjatë një bisede të drejtpërdrejtë në Facebook. Ai u infektua me virusin në qershor të vitit 2020, por që atëherë nuk ka pasur raportime për ri-infektimin e tij.

Polemika vjen ndërsa Australia përballet me një shpërthim në rritje, pasi ka raportuar një numër rekord të lartë të rasteve të reja ditore për disa ditë me radhë.

Organizatorët e turneut thanë më herët se serbi, i cili po përpiqet të thyejë rekordin për shumicën e titujve të skuadrës në Grand Slam për meshkuj, kishte marrë një përjashtim mjekësor për të luajtur në turneun prestigjioz të tenisit.

Përjashtimi u ndesh me polemika ndërsa Djokovic udhëtoi për në Melburn të mërkurën.

Ai thuhet se po mbahej në aeroport pasi kishte aplikuar për një vizë që nuk lejon përjashtime mjekësore për të qenë të pavaksinuar për Covid-19, raportuan mediat australiane.

ABF konfirmoi në një deklaratë se lojtarit 34-vjeçar i ishte hequr viza për mosdhënie të provave të duhura për hyrjen në vend.

“Forca Kufitare Australiane do të vazhdojë të sigurojë që ata që mbërrijnë në kufirin tonë të respektojnë ligjet tona dhe kërkesat e hyrjes”, thuhet në deklaratë.

Pasi vendimi u konfirmua, Morrison shkroi në Tëitter se Djokovic u nënshtrohej të njëjtave rregulla si të gjithë. "Rregullat janë rregulla, veçanërisht kur bëhet fjalë për kufijtë tanë. Askush nuk është mbi këto rregulla. Politikat tona të forta kufitare kanë qenë kritike që Australia të ketë një nga normat më të ulëta të vdekjeve në botë nga COVID, ne po vazhdojmë të jemi vigjilentë." ka shkruar ai .