Showbiz

Rihanna miliarderja më e re në listën e Forbes, pasuria e këngëtares 34-vjeçare 1.4 miliardë dollarë

Rihanna miliarderja më e re në listën e Forbes, pasuria e

Vetëm disa muaj pasi mirëpriti fëmijën e saj të parë, Rihanna po feston një tjetër moment historik: të qenit miliarderja më e re në listën e Forbes të grave më të pasura të vetëkrijuara në vend!

Këngëtarja 34-vjeçare ka një vlerë të majme 1.4 miliardë dollarë, gjë që e vendos atë në vendin e 21-të të listës, e cila doli në qershor.

Ndërsa të tjerët, si 41-vjeçarja Kim Kardashian, renditen më poshtë se Rihanna në listë, fituesi i çmimit Grammy është miliarderi më i ri që ka arritur këtë prerje.

Rihanna, e cila arriti statusin e miliarderes në gusht, duhet të falënderojë kryesisht linjën e saj të kozmetikës Fenty Beauty për pasurinë e saj, pasi ajo gjeneroi më shumë se 550 milionë dollarë të ardhura në vitin 2020 dhe gjithashtu e bëri atë personin e parë nga Barbados që hyri ndonjëherë në listën e Forbes.

Ylli gjithashtu ka 30 për qind të aksioneve në linjën e të brendshmeve Savage x Fenty, e cila mblodhi para me një vlerësim prej 1 miliard dollarësh në shkurt 2021, sipas Forbes.

Ajo bëri debutimin e saj në listën vjetore të miliarderëve të Forbes në prill si muzikantja femër më e pasur në botë.

Ndërsa ajo është miliarderja më e re në listën e grave të bëra vetë, ajo nuk është personi më i ri. Ky titull i përket 24-vjeçares Kylie Jenner, e cila vlen 600 milionë dollarë.

Gra të tjera nën moshën 35 vjeç përfshijnë 27-vjeçaren Lucy Guo, bashkëthemeluese e firmës së inteligjencës artificiale Scale AI (440 milionë dollarë), themeluesja 32-vjeçare e Bumble Whitney Wolfe Herd (740 milionë dollarë) dhe 32-vjeçarja Taylor Swift ( 570 milionë dollarë).

Personi më i vjetër në listë është 95-vjeçarja Alice Schwartz, e cila themeloi Bio-Rad në 1952 dhe tani ka një vlerë prej 2.3 miliardë dollarësh.