Showbiz

E fundit/ Shuhet Tina Turner në moshën 83 vjeçare

E fundit/ Shuhet Tina Turner në moshën 83 vjeçare

Këngëtarja me famë botërore, Tina Turner, ka ndërruar jetë sot, në moshën 83-vjeçare.

“Tina Turner, ‘Mbretëresha e Rock’n Roll’-it ka vdekur sot në moshën 83-vjeçare, pas një sëmundjeje nga e cila vuante prej një kohe të gjatë, në shtëpinë e saj në Kusnacht afër Cyrihut, Zvicër. Me të, bota humbet një legjendë muzikore dhe një model”, tha zëdhënësi i saj në një deklaratë.

E fundit/ Shuhet Tina Turner në moshën 83 vjeçare

Ylli i lindur në SHBA ishte një nga këngëtaret më të pëlqyera të rrokut, e njohur për një varg hitesh, duke përfshirë The Best, Proud Mary, Private Dancer dhe What’s Love Got To Do With It.

E fundit/ Shuhet Tina Turner në moshën 83 vjeçare

Ajo mori famë për herë të parë në vitet '60 së bashku me ish-bashkëshortin, Ike Turner, me këngën klasike River Deep, Mountain High.

E fundit/ Shuhet Tina Turner në moshën 83 vjeçare

Abuzimi i Ike Turner në familje dhe lufta e saj e gjatë për t'u çliruar prej tij u dokumentua edhe në një film të Hollivudit të vitit 1993 me aktoren Angela Bassett, i cili fitoi tre çmime Oscar.

E fundit/ Shuhet Tina Turner në moshën 83 vjeçare

Historia e jetës së Turner u përjetësua gjithashtu në një shfaqje të njohur në West End që vazhdon ende.

E fundit/ Shuhet Tina Turner në moshën 83 vjeçare

Popullariteti i këngëtares si artiste solo u zbeh në vitet 1970, por karriera e saj u ringjall kur nënshkroi me Capitol Records në vitet 1980.

Kënga e saj më e njohur me hyrjen e veçantë dhe korin e fuqishëm është Simply the Best.