Showbiz

Dhe jetuan përgjithmonë të lumtur...! Por çfarë ka më pas? Jennifer Lopez rrëfen gjithçka për Vogue

Dhe jetuan përgjithmonë të lumtur...! Por çfarë ka

Jennifer Lopez ka rrëfyer për Vogue udhëtimin e saj të gjatë për të rigjetur dashurinë e vërtetë të jetës, Ben Affleck, çfarë ka pas “dhe ata jetuan përgjithmonë të lumtur”, bashkëjetesën në një familje të madhe me 5 fëmijët e tyre nga martesat e mëparshme, ulje-ngritjet e karrierës së saj muzikore dhe në kinematografi, si dhe projektet e saj ndër të cilat albumin që ajo e quan kulmorin e 30 viteve në tregun e suksesshëm muzikor.

Lexoni intervistën e marrë me shkurtime nga Vogue Magazine:

“Për mua, është një histori dashurie”, thotë Lopez dhe qesh, sepse dashuria është projekti i saj i madh në këtë botë, projekti i saj i rrëmujshëm, publik, dekadash të tëra, herë magjepsës, herë tradhtar, shpesh i penguar, por që u kurorëzua në rozë si diamanti gjashtë karatësh me të cilin Ben Affleck i propozoi për herë të parë, në vitin 2002.

“E mbyllur. E fiksuar totalisht pas punës së saj. Duke u përballur me shumë dhimbje dhe trishtim që nga fëmijëria”, e përshkruan veten Lopez, duke bërë një aludim të qartë për porozitetin që ka karakterizuar marrëdhënien mes jetës së saj dhe artit të saj gjatë tre dekadave të fundit.

Ajo tregon se u ndje e befasuar kur mësoi se disa ditë pas martesës së saj këtë korrik, The New York Times botoi një opinion që shprehte zhgënjimin që në një moment kur idealet feministe ndiheshin të rrezikuara në Amerikë, Lopez kishte marrë emrin e burrit të saj.

“Njerëzit ende do të më quajnë Jennifer Lopez. Por emri im ligjor do të jetë zonja Affleck, sepse ne jemi bashkuar. Ne jemi burrë e grua. Unë jam krenare për këtë. Nuk mendoj se është problem.”

- Do të thuash se nuk është asnjë pjesë e jotja që mund të dëshirojë që Ben të jetë zoti Lopez?

Ajo qesh.

“Jo! Nuk është tradicionale. Nuk ka asnjë romancë në të. Unë kam shumë kontroll mbi jetën dhe fatin tim dhe ndihem e fuqizuar si grua dhe si person. Unë mund të kuptoj se njerëzit kanë ndjenjat e tyre për këtë dhe kjo është gjithashtu në rregull. Por nëse doni të dini se si ndihem unë për të, ndjej se është romantike. Ajo mbart ende traditë dhe romancë tek unë dhe ndoshta unë jam thjesht një vajzë e tillë.”

Fakti që Lopez ka ndjekur dashurinë në katër martesa, dy fejesa dhe lidhje të ndryshme të krijuara keq gjatë 25 viteve, nuk bën më lajm për pothuajse askënd. Por marrëdhënia e saj e hershme me Affleck ofroi një mësim mizor, pasi shtypi asokohe e denigroi atë.

“Ne ishim kaq të rinj dhe kaq të dashuruar në atë kohë, me të vërtetë shumë të shkujdesur, pa fëmijë dhe thjesht po jetonim jetën tonë, duke qenë të lumtur dhe atje jashtë. Nuk dukej sikur kishim nevojë të fshiheshim nga askush, ose të ishim vërtet të matur. Por kishte shumë njerëz që nuk donin që ne të ishim bashkë, njerëz që mendonin se unë nuk isha personi i duhur për të,” kujton Lopez.

Lopez në fakt flet më shumë për udhëtimin e kthimit te Ben Affleck, i cili, në të vërtetë, ka qenë një udhëtim vetëzbulimi që filloi rreth 12 vjet më parë, kur ajo u nda rishtazi nga këngëtari Marc Anthony dhe befas ishte një nënë single e dy foshnjave binjake.

Ishte dhe momenti më i ulët profesional dhe emocional i karrierës së saj. Ajo nuk dukej se po merrte më ofertat e filmave të viteve të mëparshme. E sforcuar financiarisht dhe disi pa motivim, në vitin 2011 ajo pranoi të bëhej pjesë e jurisë së American Idol, e cila, për habinë e saj të madhe, e riforcoi karrierën e saj. Doli se prekja njerëzore ishte ajo që audienca e saj dhe industria kishin nevojë.

“Ndjeva sikur, “oh, kjo ishte gjithçka që duhej të bëja gjatë gjithë kësaj kohe, të isha vetvetja”! Edhe pse ishte një konkurs, një reality show, - shpjegon ajo - dhe unë nuk e kisha bërë kurrë një gjë të tillë. Më pëlqeu të takohesha me fëmijët, sepse u identifikova shumë me ëndrrat e tyre, thjesht më pëlqeu. Kishte shumë gjëra që njerëzit panë në atë shfaqje, por më shumë se çdo gjë mendoj se ata panë zemrën time, se isha një person i lezetshëm, një person i mirë. Me një reality show nuk mund të fshihesh pas një skenari apo një interviste katër minutëshe. Ju jeni real atje.”

Në të njëjtën kohë, Lopez po fillonte një proces vetëreflektimi dhe vetëpërmirësimi që buronte nga përvoja e amësisë. Lidhjet e saj romantike të pasuksesshme ajo ndihej gati t'i prishte.

“Thjesht nuk e kuptoja se çfarë do të thotë të kujdesesh për veten, të mos vendosësh ndjenjat dhe nevojat e dikujt tjetër, por nevojën tënde që ai të të dojë, përpara kujdesit për veten”, thotë ajo.

"Kjo nuk më bënte të ndihesha mirë. Pse nuk jam kurrë e lumtur? Unë vërtet ndihesha kështu për një kohë të gjatë. Dhe më në fund arrita të kuptoj se duhet të jem e mirë për foshnjet e mia. Dhe prej andej, me gjithë vullnetin që kisha, u deshën vite e vite për t'i bashkuar vërtet pjesët”.

Lopez u rrit në lagjen Castle Hill të Bronx-it, në atë që ajo e përshkruan si një familje tipike të klasës punëtore portorikane. Nëna e saj, Guadalupe Rodríguez ishte sa argëtuese, aq edhe e ashpër dhe nganjëherë përdorte edhe ndëshkimin fizik me vajzat e saj, të cilën Jennifer është përpjekur ta kuptojë si zakon i kohës dhe vendit. “Ne e respektonim atë, por gjithashtu e kishim frikë”, kujton ajo.

David Lopez, babai i saj, punonte netët vonë dhe nuk ishte gjithmonë i disponueshëm për familjen. Kur ata u divorcuan, pas 33 vitesh martesë, kujton Jennifer, ishte një tronditje.

“Prindërit e mi më mësuan vlerën e punës së palodhur dhe rëndësinë e të qenit një person i mirë,” shpjegon ajo. “Por kombinimi i tyre ishte ajo që më duhej të kuptoja. Ky kombinim formoi atë që më pëlqente për sa i përket jetës sime personale.

“Unë kam jetuar me trishtim të jashtëzakonshëm, si çdokush tjetër, shumë e shumë herë në jetën time dhe me dhimbje. Por kur bëj muzikën time më të mirë, ose artin tim më të mirë, është kur vërtet jam e lumtur, ndihem e plotë dhe ndjej shumë dashuri.”

Ajo po regjistron albumit të saj të ardhshëm, i cili vjen pas gati një dekade nga ai i fundit. Ajo ka edhe disa filma në muajt e ardhshëm, po është ky album që tërheq entuziazmin e Lopez për momentin. Ajo thotë se do të jetë puna më e ndershme që ka bërë ndonjëherë, “një lloj kulmi i asaj që jam si person dhe artist”.

“Njerëzit mendojnë se dinë gjëra për atë që më ndodhi gjatë rrugës, burrat me të cilët isha, por ata me të vërtetë nuk e kanë idenë dhe shumë herë e kuptojnë kaq gabim. Është një pjesë e imja që fsheh një anë timen nga të gjithë. Dhe ndihem sikur jam në një moment në jetën time, më në fund, ku kam diçka për të thënë për të,” thotë Lopez.

Ajo thotë se shtëpia e Affleck-Lopez në Los Anxhelos është një vend ku kjo familje e sapopërzier (binjakët e saj 14-vjeçarë, tre fëmijët e tij nga martesa me Jennifer Garner, nga mosha 10 deri në 17 vjeç) është e apasionuar dhe e zëshme.

Menjëherë pasi ajo dhe Alex Rodriguez ndërprenë fejesën e tyre në fillim të vitit 2021, ajo mori një email nga aktori i cili sapo kishte dalë nga një lidhje me aktoren Ana de Armas. Një revistë i kishte kërkuar Affleck një koment për Lopez dhe ai donte që ajo të dinte se ai kishte dhënë një mesazh ribashkimi. Ata vazhduan të flisnin. Filluan të vizitojnë njëri-tjetrin në shtëpi.

“Natyrisht ne nuk po përpiqeshim të dilnim publikisht,” shpjegon ajo. “Por unë gjithmonë e ndjeja që kishte një dashuri të vërtetë atje. Njerëzit në jetën time e dinë se ai ishte një person shumë, shumë i veçantë në jetën time. Kur u rilidhëm, ato ndjenja për mua ishin ende shumë reale.”

Ajo thotë se ajo edhe Affleck janë po aq të habitur sa çdokush tjetër që kanë arritur të rikthejnë një dashuri të hershme, të rëndësishme dhe fundi përrallor i gjithë kësaj vazhdon t'i argëtojë ata.

Lopez beson në përrallë.

“Ne të dy humbëm njëri-tjetrin dhe e gjetëm njëri-tjetrin. Për të mos mohuar asgjë në mes që ndodhi, sepse të gjitha ato gjëra ishin gjithashtu reale. Gjithçka që kemi dashur ishte të kishim paqe në jetën tonë. Vërtet ndjenim atë lloj dashurie që ndjen kur je shumë i ri dhe pyesim veten nëse mund ta keni përsëri atë. A ekziston? A është e vertetë? Të gjitha ato pyetje që mendoj se i kanë të gjithë. Ti kalon nëpër të gjitha këto marrëdhënie, po kërkon, po lidhesh dhe po shkëputesh me njerëzit dhe je sikur: Zot, a është kjo jeta? Dhe pastaj vendoset. Por udhëtimi drejt kësaj është mister për të gjithë.”

“Më duhet ta fal veten për gjërat që bëra për të cilat nuk jam krenare, zgjedhjet që bëra që funksionuan kundër meje”, shton ajo.

“Dashuria për veten ka të bëjë me kufijtë. Mësoni me çfarë ndiheni rehat dhe vendosni kufijtë, duke mos pasur frikë nga pasojat. Duke ditur që duke u kujdesur për veten, gjithçka do të dalë në rregull, se njerëzit do t'ju trajtojnë ashtu siç dëshironi të trajtoheni dhe jeta juaj do të sillet mirë me ju.”

Çifti ka menduar shumë për projektin e integrimit të familjeve të tyre dhe po mësojnë për prindërimin nga njëri-tjetri.

“Tranzicioni është një proces që duhet trajtuar me kaq shumë kujdes,” thotë ajo. “Ata kanë shumë ndjenja. Ata janë adoleshentë. Por deri tani po shkon vërtet mirë. Ajo që shpresoj të kultivoj me familjen tonë është që fëmijët e tij të kenë një aleat të ri tek unë dhe fëmijët e mi të kenë një aleat të ri tek ai, dikë që me të vërtetë i do dhe kujdeset për ta, por mund të ketë një këndvështrim tjetër dhe të më ndihmojë të shoh gjërat që unë mund të shoh me fëmijët e mi, sepse jam shumë i lidhur emocionalisht.”

“E gjithë jeta ime, e gjithë karriera ime muzikore ishte vetëm për dashurinë: çdo film që zgjodha, çdo album që bëra. Edhe pse jam super krenare për atë që jam sot dhe nuk do të ndryshoja asgjë dhe më në fund mund ta them këtë, si qenie njerëzore, si grua, si partnere, si bashkëshorte, si kolege, si nënë dhe njerkë, është vetëm ajo pjesë e vogël ku ndihesh si, po ajo e dikurshmja? Ajo ishte e ëmbël.”

Dhe jetuan përgjithmonë të lumtur...! Por çfarë ka

Dhe jetuan përgjithmonë të lumtur...! Por çfarë ka

Dhe jetuan përgjithmonë të lumtur...! Por çfarë ka

Dhe jetuan përgjithmonë të lumtur...! Por çfarë ka

Dhe jetuan përgjithmonë të lumtur...! Por çfarë ka

Dhe jetuan përgjithmonë të lumtur...! Por çfarë ka

*Përktheu dhe përshtati Tiranapost