Shije

Receta e koktejit freskues Vodka me Kastravec

Receta e koktejit freskues Vodka me Kastravec

Këto ditë të nxehta vere, çfarë të frekson më mirë sesa një koktej? Edhe alkool, edhe pije freskuese të mbledhura në një.

Recetën e gjen më poshtë:

1 filxhan kastravec të prerë në kubikë

12 gjethe nenexhik

½ lugë çaji fruta murgu

lëng limoni mesatar (rreth 2 lugë)

1½ e lugës me vodka

1 degë mente, për zbukurim

1 fetë kastravec, për zbukurim

Përgatitja

1. Përzieni kastravecin, gjethet e mentes dhe pluhurin e frutave të murgut në një blender kokteji derisa pjesa më e madhe e lëngut të ndahet nga kastraveci dhe nenexhiku të jetë aromatik.

2. Shtoni lëngun e limonit, vodkën dhe shumë akull.

3. Tundeni për 30 sekonda, më pas hidheni në një gotë me akull

4. Zbukurojeni me një degë nenexhik dhe një fetë kastraveci.