Shije

Një sallatë e ëmbël dhe një e kripur, fiks për darka vere

Një sallatë e ëmbël dhe një e kripur, fiks për

Adda`s All ka sugjeruar një sallatë të ëmbël dhe një të kripur: një me fruta dhe një me perime për të mos e tepruar me darkën.

Receta e kripur:

Një sallatë e ëmbël dhe një e kripur, fiks për

Sallate? me bishtaja, skumbe?r ne?n vaj dhe veze?. Pastroni bishtajat dhe vendosni te? ziejne? ne? uje? te? nxehte? me kripe? pe?r 5-6 minuta, kullojini dhe kalojini menje?here? ne? uje? te? ftohte? me akull qe? te? ruajne? ngjyre?n e tyre te? bukur. Me? pas kullojini mire?. Zjeni veze?t nde?rkohe?. Marinoni bishtajat me kripe?, piper, le?ng limoni dhe vaj ulliri dhe vendosini ne? nje? pjate? servirje ku do te? vendosni sipe?r dhe skumbrin e kulluar nga vaji, veze?n e ndare? ne? kate?rsh dhe she?rbejeni me feta limoni.
(Masat eksakte ne?se ju duhen i gjeni ne? blog) .

Receta e ëmbël:

Një sallatë e ëmbël dhe një e kripur, fiks për

Sallate frutash me akullore, shurup me arom rozmarine dhe fistik.
Frutat qe deshironi ( te miat shalqin, pjeshk, luleshtrydhe) pritini ne copa te vogla dhe vendosini ne nje tas ku do te shtoni 1 -2 luge sheqer kaf, varet sa fruta do beni. Lengun e 1 limoni, disa deg rozmarine. Perziejini dhe lerini te rregjen pak ne frigorifer. Rreth 20-30 minuta. Sherbejeni me akullore siper dhe fistik te bluar. Lengu qe krijohet ne fund eshte nje mrekulli.