Shije

Një recetë e shpejtë për ty që s`ke gatuar asgjë për drekë

Një recetë e shpejtë për ty që s`ke gatuar asgjë

Adda`s All ka publikuar një recetë të shpejtë për të gjithë ata që nuk kanë gatuar asgjë për drekë sot dhe ora ka kaluar njëshin. Do ta shijojnë sidomos ata që kanë qejf orizin.

Sallate orizi me qofte te copezuara

Pasi keni zier orizin aldent ne shume uje me kripe per 10-12 minuta kullojeni dhe shpelajeni ne uje te ftohte. Merrni dy kavanoza me turshi te gateshme per sallatat e ftohta dhe shtojani brenda. Shtoni pak vaj ulliri, borzilok te grire imet, kripe, piper, djathe parmixhano dhe qofte te copezuar ( por mund ti shtoni dhe mish pule, ton nen vaj ose ta lini ne menyre vegjetariane) perzijeni dhe lereni ne frigorifer per 30 minuta qe ti lidhen shijet.

Per ju qe doni te humbni pesh ne vend te orizit te bardhe mund te perdorni oriz te zi, kuinoa ose mel, dhe ne vend te djathi parmixhano te perdorni djathe te bardhe ose tofu.

Ruhet per 3-4 dite ne frigorifer te fresku.