Shije

Limonada me aromë livando që largon ankthin dhe stresin

Limonada me aromë livando që largon ankthin dhe stresin

Limonada me aromë livando është një pije verore, freskuese dhe aromatike, e freskët dhe e shijshme e bërë me bazën e limonadës, por me mjaltë në vend të sheqerit dhe shtimin e degëzave të livandës. Njëherësh me freskimin do shijoni një pije pastruese dhe relaksuese falë vetive të livandës, ideale për të luftuar ankthin dhe stresin.

Për ta përgatitur, duhen vetëm 4 përbërës: ujë, lëng limoni, degëza livando dhe mjaltë. Mbajeni në frigorifer, në mënyrë që ta konsumoni të freskët në orët më të nxehta dhe shërbejeni edhe për mysafirët.

Limonada me aromë livando që largon ankthin dhe stresin

Përgatitja:

Lani me kujdes degëzat e livandës dhë lërini mënjanë. Ujin vendoseni në një tenxhere të madhe dhe shtoni mjaltin dhe livandën dhe lëreni të ftohet. Ndërkohë lani limonët dhe shtrydhini për t`i marrë lëngun. Kujdes, eliminojini të gjitha fijet dhe bërthamat.

Filtroni dhe ujin e tenxheres me linvandë dhe shtojini lëngun e limonit. Lëreni të ftohet në frigorifer për të paktën dy orë.

*Burimi cookist.it