Shije

Ky është keku i verës që hahet me lugë. Provoje në shtëpi

Ky është keku i verës që hahet me lugë. Provoje në

Ke dëgjuar ndonjëherë për kekun që hahet me lugë? Më poshtë ke recetën. Provoje në shtëpi që sot.

Receta për katër persona

Koha: 30 minuta

Përbërësit

½ e filxhanit / 115 gram gjalpë i shkrirë

145 gram luleshtrydhe

⅔ e filxhanit / 150 gram sheqer kaf

½ e filxhanit / 120 mililitra qumësht në temperaturën e dhomës

½ lugë çaji me kripë

1 filxhan / 130 gram miell

1 lugë çaji pluhur pjekjeje

Akullore me vanilje

Përgatitja

Ngroheni furrën në 350 gradë dhe lyeni tavën me gjalpë.

Duke përdorur duart ose pjesën e pasme të një piruni, shtypni luleshtrydhet për të lëshuar lëngun dhe përziejini me një pjesë të sheqerit kaf.

Në një tas mesatar, rrihni së bashku gjalpin e shkrirë, pjesën e mbetur të sheqerit kaf, qumështin dhe kripën, më pas shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje dhe vazhdoni t`i rrihni.

Hidheni gjithë brumin në tavë dhe vendosni sipër luleshtrydhet megjithë lëngun që doli prej tyre.

Vendoseni në furrë dhe piqeni për 20-25 minuta.

Bëni kontrollin me kruajtësen e dhëmbëve për të parë nëse është pjekur.

Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për 3 deri në 5 minuta para se ta hidhni në tas. Shërbejeni me akullore.

*Burimi Cooking Nytime