Shëndeti

Virusi Monkeypox mbërrin në Angli

Virusi Monkeypox mbërrin në Angli

Një person në Angli është diagnostikuar me Monkeypox (lija e majmunit), thote Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar. Pacienti kishte udhëtuar kohët e fundit nga Nigeria, ku besohet se është infektuar me infeksion, përpara se të udhëtonte për në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai po merr kujdesin e duhur mjekësor në spitalin e sëmundjeve infektive.

Lija e majmunëve është një infeksion i rrallë viral që vret një në dhjetë të infektuar, por nuk përhapet lehtësisht midis njerëzve. Ky është rasti i shtatë i lisë së majmunëve që prej 2021-shit.

Sëmundja u zbulua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2018 pasi një udhëtar tjetër e solli virusin nga Nigeria dhe u përhap te dy persona të tjerë, duke përfshirë një infermiere.

Virusi Monkeypox mbërrin në Angli

Shumica e njerëzve shërohen brenda pak javësh, por të tjerë mund të sëmuren rëndë. Infeksioni mund të përhapet kur dikush është në kontakt të ngushtë me një person të infektuar; megjithatë, ekziston një rrezik shumë i ulët i transmetimit në popullatën e përgjithshme.

Simptomat fillestare përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, dhimbje shpine, ënjtje të nyjeve limfatike, të dridhura dhe rraskapitje.

Një skuqje mund të zhvillohet, shpesh duke filluar në fytyrë, duke u përhapur më pas në pjesë të tjera të trupit.

Skuqja ndryshon dhe kalon nëpër faza të ndryshme përpara se të formojë përfundimisht një zgjebe puçrra, të cilat më vonë bien.

Rasti i parë i lisë së majmunit te një qenie njerëzore u regjistrua në vitin 1970 në Republikën Demokratike të Kongos dhe që atëherë është zbuluar në një numër vendesh të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore.