Shëndeti

‘Varianti më i keq i Covid’ është këtu!

‘Varianti më i keq i Covid’ është këtu!

Gati dy vjet e gjysmë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, ka ardhur varianti më i transmetueshëm, raporton CNN

Virusi po përhapet përsëri - duke evoluar, duke i shpëtuar imunitetit dhe duke sjellë një rritje të rasteve dhe shtrimeve në spital. Varianti i fundit, BA.5, është një shenjë e qartë se pandemia nuk ka përfunduar.

Mutacioni i Omicron po nxit një rritje globale të rasteve - 30% gjatë dy javëve të fundit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Në Evropë, nënvariantet e Omicron po nxisin një rritje në rastet prej rreth 25%, megjithëse Dr. Michael Ryan, drejtori ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore të OBSH-së, ka thënë se ky numër mund të jetë edhe më i lartë. BA.5 është gjithashtu në rritje në Kinë, duke nxitur ankthin se së shpejti mund të duhet të riforcojnë masat e rrepta të bllokimit që u hoqën vetëm kohët e fundit. Dhe i njëjti variant është bërë dominues në Shtetet e Bashkuara, ku përbënte 65% të infeksioneve të reja javën e kaluar, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

"Ne kemi parë se ky virus evoluon me shpejtësi. Ne kemi qenë duke u përgatitur për këtë moment. Dhe mesazhi që dua t'i përcjell popullit amerikan është ky: BA.5 është diçka që ne po monitorojmë nga afër, dhe ç’është më e rëndësishmja, ne dimë se si ta menaxhojmë atë, "tha Dr. Ashish Jha, koordinatori i përgjigjes ndaj Covid-19 në Shtëpinë e Bardhë, në një konferencë shtypi të martën.

Çfarë e bën BA.5 të ndryshme? Eric Topol, një kardiolog dhe profesor i mjekësisë molekulare në Scripps Research, e ka quajtur BA.5 ‘versionin më të keq të virusit që kemi parë’.

BA.5 mund të shmangë lehtësisht imunitetin nga infeksionet dhe vaksinat e mëparshme, duke rritur rrezikun e riinfeksionit. Megjithëse varianti nuk duket se çon në një sëmundje më të rëndë, sipas CNN.