Shëndeti

Sekretet më të mira për t’u dobësuar në çdo moshë

Sekretet më të mira për t’u dobësuar në

Humbja e peshës është një nga ato synime që mund të jetë vërtet e ndërlikuar dhe ndonjëherë duket se nuk funksionon ashtu siç e kishit shpresuar. Kjo bëhet gjithnjë e më e vërtetë ndërsa vitet kalojnë dhe metabolizmi ka tendencë të ngadalësohet.

Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të rrini duarkryq.

Në vend që të ndiqni dietën më të fundit të modës, duke shpresuar se kjo do të jetë ajo që ju ndihmon të dobësoheni, këto metoda të provuara dhe të vërteta të humbjes së peshës janë aq të lehta për t'u zbatuar sa janë efektive, pavarësisht nëse i shtoni ato në rutinë.

Dhe ndërsa jeni duke bërë ndryshime të shëndetshme, provoni ndonjë nga këto këshilla të humbjes së peshës të cilat janë vlerësuar se funksionojnë.

1 Zgjohuni një orë më herët

Të ngrihesh një orë më herët mund të të ndihmojë të shijosh më shumë rrezet e diellit në mëngjes herët, të cilat studiuesit në Universitetin Northëestern kanë lidhur me BMI më të ulët. Më mirë akoma, marrja e dritës së diellit mund të ndihmojë në parandalimin e mungesës së vitaminës D, e cila mund të shkaktojë probleme, nga pesha në shëndetin tuaj mendor.

2 Përgatisni në shtëpi drekën

Studiuesit në Universitetin e Uashingtonit zbuluan se njerëzit që përgatisnin vakte në shtëpi hanin më pak kalori, më pak yndyrë dhe më pak sheqer sesa ata që porosisin ushqim jashtë.

3 Marrja e Omega-3

E kuptojmë: hamburgerët janë të shijshëm. Sidoqoftë, zëvendësimi i vetëm disa prej tyre me një copë peshku të pasur me omega-3 mund t'ju ndihmojë të qëndroni në planin afatgjatë. Sipas një përmbledhje të studimit të botuar në PLoS One, omega-3 lidhen me uljen e dhjamit në bark, duke ju bërë të dukeni më të dobët dhe potencialisht duke përmirësuar ritmin tuaj metabolik.

4 Qëndroni të hidratuar

Arma më e mirë për humbjen e peshës nuk do t'ju kushtojë asnjë monedhë. Studimi i botuar në Journal of Human Nutrition and Dietetics sugjeron që pirja e një sasie adekuate uji mund të zvogëlojë marrjen e përgjithshme të kalorive me 206 kalori çdo ditë.

5 Jepni përparësi Bilancit Punë-Jetë

Nëse doni të humbni peshë dhe ta mbani atë gjatë, nuk ka kohë si e tanishmja për të filluar ti thoni jo atyre netëve të vona në zyrë.

Artikulli i marrë nga eatthis, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.