Shëndeti

Nëse urinimi juaj duket ose ka erë të tillë, është koha për të parë një mjek

Nëse urinimi juaj duket ose ka erë të tillë, është

Kur shkoni në tualet, ju ndoshta nuk e vini re pamjen apo erën e urinimit tuaj shumicën e kohës.

Zakonisht urina jonë përbëhet nga 95% ujë i pastër dhe 5% përbërës të tjerë. Në pjesën më të madhe, urina ‘normale’ nuk ka erë nëse jeni të shëndetshëm dhe të hidratuar mirë. Për më tepër, urina është zakonisht një ngjyrë e verdhë e lehtë.

Megjithatë, kur diçka po ndodh, erërat mund të fillojnë të shfaqen dhe urinimi mund të ndryshojë ngjyrën. Këtu janë disa ndryshime që mund të kërkojnë të shkoni te mjeku:


Urinë me një aromë frutash

Nëse urina juaj ka erë frutash, kjo mund të jetë një shenjë e keqe që diçka po ndodh për të cilën do të dëshironi të shihni një mjek.

"Diabeti është një sëmundje në të cilën trupi nuk është në gjendje të zhvendosë sheqerin në qelizë dhe kështu sheqeri i tepërt mbetet në qarkullimin e gjakut," tha Dr. Katherine Klos, një urologe e certifikuar nga bordi dhe këshilltare mjekësore në Uqora . "Sheqeri i tepërt përfundimisht futet në urinën tuaj, duke shkaktuar një rritje të vëllimit të urinës së bashku me një aromë karakteristike të ëmbël."

Një aromë amoniaku

Ju mund të jeni të njohur me aromën e amoniakut nga produktet e pastrimit ose nga nuhatja e kripërave. Nëse urina juaj fillon të marrë erë si amoniak, kjo mund të jetë një shkak për shqetësim.

Dr. Jodie Horton, këshilluese e shëndetit, vuri në dukje se urinimi me erë amoniaku mund të tregojë sëmundje të mëlçisë.

Urina që është e kuqe

Kur nuk jeni me menstruacione dhe urinimi juaj është i kuq, mendoni se çfarë keni ngrënë fillimisht: Ushqimet si panxhari, manaferra dhe raven kanë potencialin të kthejnë urinën në një ngjyrë rozë të kuqërremtë.

Nëse nuk është kështu, merrni parasysh të telefononi mjekun tuaj. “ E kuqja mund të tregojë se ka gjak në urinë ose se keni gurë në veshka”, tha Horton.

Urina blu dhe jeshile

Nëse kohët e fundit nuk keni gëlltitur ndonjë bojë ushqimore blu ose jeshile, do të dëshironi të shihni një mjek nëse urinimi juaj duket në këto ngjyra "Urina jeshile dhe blu mund të tregojnë një lloj infeksioni bakterial," tha Horton.

Urina portokalli

Kur është hera e fundit që keni pirë pak ujë? Dehidratimi është shkaku kryesor i urinës portokalli, e cila zakonisht mund të rregullohet me disa gota ujë. Sidoqoftë, nëse jashtëqitja juaj është kafe e çelur përveç urinës portokalli, kjo mund të jetë një shenjë e një problemi të kanalit biliar , të cilin do t'ju duhet ta shikoni një profesionist mjekësor.

Tiranapost.al