Shëndeti

Mënyra të lehta për tu dukur më të rinj

Mënyra të lehta për tu dukur më të rinj

Pas një viti të trazuar si 2020-ta, qëndrimit në shtëpi e distancimit shoqëror, ju mund të ndiheni më të vjetër.

Ashtu siç Dr. Anthony Fauci thotë se ka një "dritë në fund të tunelit" pas vaksinës kundër Covid, Dr. Eugene D. Elliott e “MemorialCare” thotë se “ju nuk mund të ndryshoni gjenetikën, por mund të merrni nën kontroll faktorë të tjerë që do të ndihmojnë të qëndroni më të rinj".

Disa prej këtyre faktorëve janë:

1 Shmangni ekspozimin kronik në diell

"Ekspozimi kronik në diell është faktori më i zakonshëm i jashtëm që ndikon në plakjen e lëkurës", thotë Dr. Rashmi Byakodi, redaktor i Best For Nutrition. "Humbja e kolagjenit konsiderohet zbulimi karakteristik i lëkurës së moshuar. Rrudhja dhe ndryshimet pigmentare janë të lidhura drejtpërdrejt me plakjen" thotë ajo.

Sipas saj një nga strategjitë që mund të parandalojë plakjen e hershme është shmangia nga dielli. “Përdorni kremërat diellorë për të bllokuar ose zvogëluar ekspozimin e lëkurës ndaj rrezatimit UV", thotë Dr. Byakodi.

2 Gjeni metoda relaksimi kundër strestit

"Stresi shoqërohet gjithashtu me stimuj potencialisht të dëmshëm, duke ju bërë të dukeni më të moshuar", thotë Dr. Byakodi. "Metodat e relaksimit si frymëmarrja e thellë dhe meditimi mund të ndihmojnë në lehtësimin e stresit."

"Ndërveprimi midis mendjes, emocionit dhe trupit janë njohur prej kohësh", thotë Dr. Deborah Lee. "Tani ka shumë teknika relaksimi që mund të mësohen, të cilat kanë treguar se ndihmojnë në lehtësimin e stresit dhe zvogëlimin e presionit të gjakut.

3 Gjumi i rehatshëm

"Të rriturit e shëndetshëm u fotografuan pas 8 orësh gjumë dhe përsëri pas privimit të gjumit. Vëzhguesve të tjerë u kërkua ti vlerësonin. Kur pjesëmarrësve u mungonte gjumi, ata vlerësoheshin si më pak tërheqës, më të lodhur dhe më pak të shëndetshëm në krahasim me kur ata ishin pushuar, "thotë Janet Hilbert, MD. "Bërja e një gjumi të mirë natën nuk është e mirë vetëm për trupin dhe mendjen, por gjithashtu përmirëson lëkurën”.

4 Duhet të vendosni një orar të rregullut gjumit

Merrni parasysh të filloni një ritual gjumi. "Duke dëgjuar muzikë qetësuese ose duke bërë një banjë të ngrohtë, duke bërë të njëjtën gjë, relaksuese çdo natë do të sinjalizojë trupin tuaj se është koha të flini”.

Sidoqoftë, ju duhet të shmangni të parit TV ose në laptop, ekranet e tabletave ose telefonave pasi ato aktivitete mund të nxisin trurin tuaj të qëndrojë zgjuar".

5 Hani më shëndetshëm

"Ushqimi i shëndetshëm, veçanërisht i dietat me shumë fruta dhe perime. Antioksidantët që gjenden në këto ushqime mund të ulin dëmtimin e lëkurës nga radikalet e lira dhe ndotësit", thotë Dr. Poston.

"Mundohuni të moderoni mishin e kuq. Një dietë mesdhetare duket të jetë më e shëndetshme", thotë Dr. Elliott.

6 Mos harroni hidratuesin

“Përdorni një krem ??hidratues çdo ditë, veçanërisht në dimër," thotë Dr. Poston.

Artikulli i marrë nga eatthis, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.