Shëndeti

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një mollë në ditë e mban larg mjekun", por a duhet ta besojmë?

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një mollë në ditë e mban larg mjekun", por a duhet ta besojmë?

Ngjashëm me ngrënien e bananeve çdo ditë, efektet anësore pozitive të ngrënies së mollëve në mënyrë të qëndrueshme janë të mëdha në të gjithë trupin dhe mendjen tuaj. Është një zakon për të cilin trupi juaj patjetër do t'ju falënderojë do të jeni në gjendje ta ndjeni dhe ta shihni atë.

Këto janë efektet anësore të ngrënies së mollëve rregullisht.

1 Ju mund të humbni peshë.

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një

Nuk ka asgjë si gjetja e një mezeje të lehtë që mund t'ju ndihmojë të filloni qëllimet tuaja të humbjes së peshës dhe mollët janë padyshim ato. Arsyeja për këtë është se ato janë të mbushura me dy gjëra që ndihmojnë për t'ju mbajtur të ngopur për më shumë kohë, fibra dhe ujë.

Sipas një studimi të botuar në Appetite, individët që hanin feta molle para një vakti ndiheshin më të ngopur dhe hanin mesatarisht 200 kalori më pak sesa ata që nuk hanin feta molle.

2 Ju do të përmirësoni shëndetin tuaj neurologjik

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një

Kjo është një interesante. Edhe pse studime deri më tani janë bërë vetëm mbi kafshë, rezultatet janë premtuese edhe për njerëzit. Një studim i vitit 2019 mbi minjtë i botuar në Eksperimentale të Ushqimit Klinik zbuloi një lidhje midis kuercetinës, që gjendet te mollët dhe efektet neuroprotektive në mendje. Pra, çfarë do të thotë kjo? Për ta prishur atë, duket se përmbajtja e mollës ndihmon neuronet në tru të qëndrojnë gjallë dhe të vazhdojnë të funksionojnë, një punë jashtëzakonisht e rëndësishme, dhe padyshim një arsye për të filluar konsumin e mollëve.

3 Ju do të rrisni sistemin tuaj imunitar.

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një

Ngrënia e mollëve mund të ndihmojë gjithashtu për të rritur sistemin imunitar, diçka kaq e rëndësishme për tu bërë, veçanërisht në një pandemi globale. Përsëri, është kuercetina që duhet të falënderojmë për këtë, e cila gjendet në lëkurën e mollës. Jo vetëm që funksionon për të forcuar sistemin imunitar, por gjithashtu është parë që zvogëlon inflamacionin, prandaj sigurohuni që të mos prisni lëkurën para se të hani.

4 Ju mund të ulni rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një

Ka shumë ushqime që mund të kontribuojnë në një zemër të shëndetshme, dhe edhe pse mollët nuk njihen për vetitë e tyre të shëndetshme për zemrën dhe shpesh lihen jashtë listës, përfitimet janë të jashtëzakonshme. Jo vetëm që mollët kanë treguar se ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, por flavonoidët që gjenden te mollë ishin gjithashtu të lidhur me një rrezik 20% më të ulët të goditjeve në tru. Kjo është një punë e madhe. Plus, mollët përmbajnë fibra të tretshme, të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit, një tjetër fitore për zemrën.

5 Ju do të ndihmoni në shëndetin tuaj të përgjithshëm të zorrëve.

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një

Diçka që shpesh neglizhohet kur bëhet fjalë për shëndetin e përgjithshëm është zorra juaj, por mund të shpjegojë aq shumë kur bëhet fjalë për mënyrën se si ndiheni çdo ditë. Nëse po kërkoni të kuptoni dhimbjen e stomakut, fryrjen e barkut, kapsllëkun, zorra duhet të jetë vendi i parë. Pektina, një probiotik që është parë të ketë përfitime të drejtpërdrejta kur bëhet fjalë për mbajtjen e një zorre të shëndetshme, gjendet tek mollët.

6 Ato mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit.

Me siguri të gjithë e keni dëgjuar thënien "një

Mollët mund të jenë çelësi për të mbrojtur veten nga zhvillimi i kancerit. Sidomos nëse jeni një duhanpirës. Ngrënia e mollëve rregullisht mund të luajë një rol në parandalimin e kancerit të mushkërive kanë treguar studimet. Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit thotë se "fitokimikatet dhe fibrat në mollë kanë efekte antioksiduese që mund të mbrojnë ADN-në e një qelize nga dëmtimi oksidativ, i cili është pararendës i kancerit". Nuk ka dyshim që shtimi i mollëve në listën tuaj të blerjeve është lëvizja e duhur.

Artikulli i marrë nga eatthis, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.