Shëndeti

Kontrolloni faktet! Ja pesë të pavërteta për vaksinën kundër COVID-19

Kontrolloni faktet! Ja pesë të pavërteta për vaksinën

Që kur vaksinat u autorizuan për herë të parë për t'u përdorur gati një vit më parë, një mori kundërshtues të dozave kanë bërë një sërë pretendimesh të pabaza që sugjerojnë se vaksina është e pasigurt dhe duke u bërë thirrje njerëzve që të mos e marrin një të tillë.

Edhe me 58.5% për qind të amerikanëve të vaksinuar plotësisht dhe vaksinat e detyrueshme për punonjësit dhe kontraktorët federalë do të hyjnë në fuqi, keqinformimi kundër vaksinës është ende i zakonshëm.

Nga gjirafat e ngordhura deri te akuzat e pabaza për mashtrim kundër drejtorit ekzekutiv të një prodhuesi vaksinash, këtu janë faktet pas disa prej pretendimeve të fundit që kanë qarkulluar.

Spitalet e Kolorados

Pasi guvernatori i Kolorados Jared Polis lëshoi ??një urdhër ekzekutiv më 31 tetor që lejonte spitalet me kapacitet ose "të parashikuara në mënyrë të arsyeshme të arrijnë kapacitetin" për të devijuar pacientët në objekte të ndryshme ose për të ndaluar pranimin e pacientëve të rinj, disa në mediat sociale kanë pohuar se urdhri i tij ekzekutiv i lejon spitalet të refuzojnë trajtimi për individët që nuk kanë marrë një vaksinë Covid-19.

“Guvernatori i Kolorados mandaton që spitalet NUK duhet të trajtojnë të pavaksinuarit”, thuhet në një postim në Twitter.

Faktet e para: Kjo është e rreme. Urdhri ekzekutiv i guvernatorit nuk e përmend statusin e vaksinimit si kriter për pranimin e pacientëve.

Ndërsa është e mundur që disa nga ata që janë prekur nga urdhri mund të jenë të pavaksinuar, urdhri nuk synon në mënyrë specifike ata individë. Qëllimi i tij është të lehtësojë barrën mbi spitalet dhe "t'i përgjigjet rritjes aktuale të rasteve për shkak të COVID-19 në Kolorado".

Sipas të dhënave më të fundit nga departamenti shëndetësor i Kolorados, 93% e shtretërve spitalorë të kujdesit akut të shtetit ishin në përdorim dhe 80% e të shtruarve aktualisht janë të pavaksinuar.

CEO-ja i Pfizer-it

Javën e kaluar, një faqe interneti konservatore publikoi një artikull ku pretendonte se Albert Bourla, CEO-ja i kompanisë farmaceutike Pfizer, e cila ka prodhuar një nga vaksinat Covid-19 të miratuara për përdorim në SHBA, u arrestua dhe u akuzua për mashtrim "për rolin e tij në mashtrim klientët mbi efektivitetin e 'vaksinës' COVID-19."

Faqja, e cila pretendon të prezantojë "histori lajmesh me interes për kanadezët krenarë", e bazoi artikullin dhe pretendimin e saj në atë që thoshte se ishte fjala e një agjenti të paidentifikuar të FBI-së.

Faktet e para: Kjo është krejtësisht e rreme.

Në një email për CNN, Pfizer konfirmoi se pretendimi ishte i rremë dhe FBI i tha AP-së se nuk kishte asnjë informacion mbi akuzat.

"Ky pretendim është i rremë, Dr. Bourla nuk është arrestuar," i tha CNN-it zyra për marrëdhëniet me mediat e kompanisë Pfizer. "Për më tepër, ai gjithashtu kishte intervista në transmetim me CNN ditën e akuzës së rreme."

Një kërkim në bazën e të dhënave të Byrosë Federale të Burgjeve nuk zbuloi asnjë të burgosur me emrin Albert Bourla.

Një video e zëvendëspresidentes

Një video që qarkullon në mediat sociale pretendon se tregon nënpresidenten Kamala Harris duke thënë se praktikisht çdo individ i shtruar në spital me Covid-19 është i vaksinuar.

Në video, Harris duket se thotë, "Pothuajse çdo person që është në spital, i sëmurë me Covid-19 tani, është i vaksinuar. Unë do ta përsëris këtë. Është një fakt. Praktikisht çdo person që është në spital për momentin, të sëmurët me Covid-19 janë vaksinuar. Dhe për fat të keq, pothuajse çdo person që ka vdekur së fundi nga Covid-19 është vaksinuar. Humbja. Tragjedia e asaj humbjeje. Fjalë për fjalë, çdo person që ka vdekur nga Covid-19 që ne kohët e fundit kam parë se ishte vaksinuar".

Faktet e para: Kjo është e rreme. Videoja u modifikua për të bërë të duket se Harris tha të kundërtën e asaj që tha në të vërtetë.

Një video nga Shtëpia e Bardhë tregon se në një ngjarje të mobilizimit të vaksinave në korrik, Harris në fakt tha: "Pothuajse çdo person që është në spital, i sëmurë me Covid-19 tani, është i pavaksinuar. Unë do ta përsëris këtë. Është një fakt. Pothuajse çdo person që është në spital tani, i sëmurë me Covid-19 është i pavaksinuar. Dhe për fat të keq, pothuajse të gjithë ata që kanë vdekur së fundmi nga Covid-19 ishin të pavaksinuar. Humbja. Tragjedia e asaj humbjeje. Fjalë për fjalë, çdo person që ka vdekur nga Covid-19 që ne kemi parë kohët e fundit ishte i pavaksinuar".

Përveç kësaj dëshmie të komenteve të saj aktuale nga një burim i verifikuar, ka shenja brenda videos që sugjerojnë se ajo është shtrembëruar. Në fillim të videos së ndryshuar, Harris në fakt nxjerr në pah përfitimet e vaksinës, duke thënë se "vaksina do t'ju mbrojë". Dhe përpara se ajo të përsërisë pretendimin e rremë për herë të dytë, video duket se kalon në një pjesë të videos në mes të duartrokitjeve.

Reuters ishte i pari që raportoi se video ishte ndryshuar dhe audio ishte edituar.

Koncerti i Travis Scott-it

Ndërsa hetimi vazhdon për vdekjen e disa pjesëmarrësve në koncertin e Travis Scott gjatë festivalit muzikor Astroworld në Hjuston, ka pasur një mori pretendimesh të rreme që sugjerojnë se vaksinat ishin përgjegjëse për rritjen fatale të turmës.

Një postim në Facebook nënkuptonte se frekuencat magnetike në muzikë i detyronin frekuentuesit e koncertit të vraponin drejt skenës sepse postimi pretendon se ka oksid grafeni në orgnizmin e tyre si rezultat i vaksinës Covid-19.

Postimi u shënua si pjesë e përpjekjeve të Facebook për të luftuar dezinformimin në partneritet me PolitiFact.

Faktet e para: Kjo është e rreme. Oksidi i grafenit nuk përfshihet në listat e përbërësve të asnjë prej vaksinave Covid-19 të autorizuara për përdorim në SHBA.

Ron Mertens, themeluesi dhe CEO i Graphene-Info.com, një faqe interneti për lajmet e grafenit, i tha PolitiFact se oksidi i grafenit "nuk është magnetik dhe jo një material përçues, kështu që nuk mund të përdoret në mënyrat që njerëzit sugjerojnë në video të tilla".

Oksidi i grafenit ka disa aplikime biomjekësore dhe të paktën një studim sugjeron se mund të jetë efektiv në disa vaksina. Megjithatë, një zëdhënës i Pfizer tha për PolitiFact se nuk përdoret në Pfizer.

Gjirafat e kopshtit zoologjik të Dallasit

Disa postime në mediat sociale, duke përfshirë një nga një mbështetës me ndikim i QAnon, kanë sugjeruar se vdekja e tre gjirafave në kopshtin zoologjik të Dallas brenda një muaji ishte shkaktuar nga vaksina Covid-19.

Si provë, postimet përfshijnë pamje nga ekrani që vënë në dukje se kopshti zoologjik kishte plane për të vaksinuar kafshët dhe se ekspertët po hetonin nëse dy nga ngordhjet e gjirafës ishin të lidhura, raportoi Newsweek.

Faktet e para: Asnjë nga gjirafat nuk u vaksinua dhe ato ngordhën për një sërë shkaqesh të tjera.

Më 3 tetor, kopshti zoologjik eutanizoi një këlysh gjirafe tre muajsh pasi u plagos. Auggie, një gjirafë 19-vjeçare, vdiq më 22 tetor “pasi u përball me çështje shëndetësore të lidhura me moshën që çuan në dështim të mëlçisë”, tha kopshti zoologjik. Sipas kopshtit zoologjik, rezultatet nga një test gjaku treguan se gjirafa e tretë, një mashkull 14-vjeçar i quajtur Jesse, i cili vdiq më 29 tetor, kishte "enzima jonormale të mëlçisë".

Në një deklaratë të dhënë për CNN, zyrtarët e kopshtit zoologjik thanë se po hetonin nëse dy vdekjet e fundit ishin të lidhura, por që nga fillimi i nëntorit nuk kishte ende prova përfundimtare.

Megjithëse kopshti zoologjik njoftoi planet për të filluar vaksinimin e disa prej kafshëve të tij, ata nuk e kishin bërë këtë kur gjirafat ngordhën.

Në një deklaratë në lidhje me vdekjen e Auggie dhe Jesse, kopshti zoologjik tha: "Mund të themi me siguri se këto vdekje nuk kishin lidhje me vaksinën COVID-19. Jemi ende në listën e pritjes për të marrë doza të vaksinës nga Zoetis, kështu që ne nuk kemi filluar të vaksinojmë asnjë nga kafshët tona kundër COVID-19".

Artikull i marrë dhe përkthyer nga CNN

Tiranapost.al