Shëndeti

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani çdo ditë shegë

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani çdo ditë

Nga të qenit mbrojtje kundër gripit tek luftimi i sëmundjeve të rënda, shegët kanë provuar të jenë mbrojtëse të shkëlqyera të trupit tonë. Ata janë të pasura me antioksidantë dhe kjo është arsyeja pse mund të luftojnë shumë ndërhyrën që na shkakton dhimbje dhe inflamacion.

-Mund të mbajë larg viruset dhe gripin sezonal.

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani çdo ditë

Me lëngun, farat dhe madje edhe lëvoren e tyre, shegët mund të mbrojnë trupin tuaj nga patogjenët. Lëngu, veçanërisht, mund t’ju mbrojë nga tërheqja e viruseve, nga ushqimi i infektuar duke mbrojtur kavitetet e gojës. Gjithashtu, ekstrakti i frutave, që është një burim i shkëlqyeshëm i Vitaminës C, ka treguar se është një mbrojtje e madhe kundër gripit të zakonshëm.

-Mund të ulë presionin e lartë të gjakut.

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani çdo ditë

Karakteristikat antioksiduese të shegëve ulin me sukses hipertensionin dhe presionin e lartë të gjakut. Një studim ka treguar se ata që vuajnë nga ky problem duhet të konsumojnë të paktën 240 ml në ditë në mënyrë që të fillojnë të shohin rezultate. Një mënyrë tjetër që shegët ndihmojnë në presionin e gjakut është përmes kaliumit. 100 gramë shegë përmban 236 gramë kalium, gjë që ndihmon në ruajtjen e shëndetit të kockave dhe funksionimin e zemrës.

-Mund të përmirësojë problemet e tretjes.

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani çdo ditë

Njerëzit që luftojnë me sëmundjen e Crohn janë shumë të njohur me problemet e stomakut që rezultojnë në uljen e oreksit dhe humbjen e peshës. Një zgjidhje është konsumimi i shegëve. Ekstrakti i frutave duket të jetë një mbrojtës dhe sulmues i mirë kundër atyre baktereve që shkaktojnë të gjithë dhimbjen.

-Mund të ekuilibrojë efektet e diabetit.

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani çdo ditë

Është zbuluar se nivelet e larta të sheqerit të lidhur me diabetin mund të kontrollohen duke ngrënë thjesht një shegë çdo ditë. Këto fruta mund të zvogëlojnë stresin oksidativ i cili është shkaku kryesor i diabetit. Ato gjithashtu zvogëlojnë llojin e keq të kolesterolit, duke ndihmuar në ruajtjen e një niveli relativisht të ulët të sheqerit në gjak.

-Përmirëson shëndetin e kockave dhe zvogëlon dhimbjen nga artriti.

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani çdo ditë

Në një studim të vitit 2011 , u zbulua se vaji i farës së shegës mund të lehtësojë butësinë e nyjeve. Për më tepër, shkencëtarët kanë gjetur prova të rëndësishme që tregojnë se si antioksidantët e frutave mund të luftojnë me sukses artritin. Jo vetëm kaq, por mund të përdoret nga çdokush në mënyrë që të rritet fuqia dhe funksioni i tyre i kockave.

Artikulli i marrë nga Bright Side, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.