Shëndeti

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Kur mendon për lëngje frutash, lëngu i karotës ndoshta nuk është gjëja e parë që të vjen në mendje. Lëngjet e portokallit, mollës, rrushit dhe ananasit janë shumë më të përdorura, por jo më të mira. Sidoqoftë, nëse nuk jeni adhurues i karotave në ushqim, mund t’i shndërroni ato në një pije dhe njësoj t`ia merrni të gjitha përfitimet shëndetësore.

Konkretisht?

Mund të përmirësojë metabolizmin

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Vitamina B në lëngun e karotës ndihmojnë trupin të ndajë yndyrnat, proteinat dhe karbohidratet dhe t’i shndërrojë ato në energji. Ajo gjithashtu ka fibra dietike, të cilat mund t'ju ndihmojnë të menaxhoni peshën tuaj dhe të parandaloni mbipeshën.

E mirë për sytë

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Vitamina A në lëng karote është thelbësore për shëndetin e syve. Zvogëlon rrezikun për të pasur probleme me sytë që lidhen me moshën.

Forcon imunitetin

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Karrotat përmbajnë karotenoide. Ata veprojnë si një pararendës i vitaminës A, e cila mund të rrisë sistemin tuaj imunitar. Ai mbështet rritjen dhe shpërndarjen e qelizave T, të cilat janë qeliza të bardha të gjakut që mbrojnë trupin tonë nga infeksioni. Vitamina C e tyre gjithashtu mund të mbështesë sistemin tuaj imunitar. Nuk do t'ju mbrojë nga gripi, ama mund ta kaloni më shpejt atë.

Mund të zvogëlojë rrezikun e prekjes nga kanceri

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Karotat përmbajnë lëndë ushqyese që kanë një efekt antioksidant, që mund të ulë rrezikun e prekjes nga kanceri. Fibrat dietike në karota gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e disa llojeve të kancerit.

E shëndetshme për lëkurën tuaj

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Vitaminat C, E dhe K, të cilat janë të pranishme në lëngun e karotës, mund të përmirësojnë lëkurën. Vitamina C, përveçse është një antioksidant, gjithashtu mund të bëjë që kremi i diellit të funksionojë në mënyrë më efektive. Për më tepër, ka një efekt anti-plakje, sepse ndihmon në prodhimin e kolagjenit, shërimin e lëkurës së dëmtuar dhe parandalimin e rrudhave. Vitamina E gjithashtu mund të mbrojë lëkurën nga dielli dhe të trajtojë inflamacionin. Vitamina K luan një rol të rëndësishëm në shërimin e plagëve, kështu që mund të ndihmojë me plagët dhe strijat.

Fantastike gjatë shtatzënisë

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Kur jeni shtatzënë, keni nevojë për acid folik, hekur, kalcium, vitamina B, vitaminë A dhe vitaminë C. Lëngu i karotës së pagatuar është një burim i shkëlqyer i këtyre lëndëve ushqyese. Për shembull, një filxhan tashmë do t'ju ofrojë rreth 10% të sasisë së rekomanduar të kalciumit. Në 100 gram, do të ketë gjithashtu rreth 10% të përmbajtjes së rekomanduar të vitaminës C.

Mund të përmirësojë shëndetin e trurit

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Beta karotina mund të ketë një efekt pozitiv në aftësitë tuaja njohëse, sepse ka veti antioksiduese. Mund të zvogëlojë stresin në trupin tuaj, i cili mund të dëmtojë trurin. Kjo do të thotë që mund të zvogëlojë rrezikun e çrregullimeve të caktuara njohëse, si sëmundja e Alzheimerit.

Mund të mbrojë zemrën

Çfarë i bën trupit një lëng karote në ditë?

Pirja e lëngut të karotës mund të përmirësojë shëndetin kardiovaskular për shkak të efektit të tij antioksidant. Polifenolët, vitaminat dhe mineralet në lëngjet e perimeve dhe frutave gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut dhe lëngu i karotës mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit.

*Artikulli i Bright Side u përshtat në shqip nga Tiranapost.al