Shëndeti

Çfarë duhet të konsumoni për kujtesë dhe mendje të shëndetshme

Çfarë duhet të konsumoni për kujtesë dhe mendje

Truri juaj është i uritur. Në fakt, është organi më i uritur në trupin tuaj. Pavarësisht se përbën vetëm rreth 2 për qind të peshës suaj të përgjithshme trupore, truri juaj konsumon rreth 20 për qind të kërkesës totale të trupit tuaj për energji. Por është gabim të mendosh se trurit i duhet vetëm energjia për të funksionuar mirë; një plotësim i plotë i mikronutrientëve në sasi të mjaftueshme janë thelbësore për një tru të shëndetshëm.

Madje ka prova të mira që të ushqyerit e përmirësuar mund të mbështesë mirëqenien emocionale. Një studim historik australian tregoi se rritja e frutave të freskëta, perimeve, drithërave dhe peshkut me vaj në dietë reduktoi ashpërsinë e depresionit .

Po ushqimet që duhen shmangur? Duket se nuk ka lajme të mira për pijet me sheqer. Tek të rinjtë e shëndetshëm këto pije rrisin me shpejtësi shënuesit e inflamacionit. Në studimet e kafshëve ato duket se dëmtojnë funksionin e hipokampit, gjë që ka efekte negative në të mësuarit dhe kujtesën.

Ushqimet më të mira për trurin

Mundohuni t'i hani këto çdo javë për ta mbajtur lëndën tuaj gri të shëndetshme.

Arra të papërpunuara

Një racion në ditë

Peshk me vaj

Të paktën një porcion 140 g në javë

Drithërat integrale

Pesë deri në gjashtë racione në ditë

Bishtajoret

Tre deri në katër racione në javë

Manaferrat (të freskëta ose të ngrira)

Gjysmë filxhani të paktën tre herë në javë

Perime me gjethe jeshile

Një tas të vogël sallate çdo ditë

Tiranapost.al