Shëndeti

5 zakonet më të mira për të mbajtur trurin tuaj në formë

5 zakonet më të mira për të mbajtur trurin tuaj në
Nëse keni pasur ndonjëherë ndjenjën se nuk jeni aq i mprehtë sa keni qenë më parë, ndoshta jeni të frustruar pasi nuk iu kujtohet emri i një aktori ose politikani që keni parë në TV.

Është e vërtetë që truri zakonisht përfundon zhvillimin në të njëzetat tona, pas së cilës ka një ngadalësim gradual njohës me moshën, kështu që është mirë të filloni të mendoni për këto gjëra herët. Më vonë në jetë, ekziston edhe rreziku i demencës, të shkaktuar nga sëmundje të tilla si Alzheimer; në mënyrë të pashmangshme, vendet me popullsi në plakje po përjetojnë tani norma në rritje të demencës.

Fatmirësisht, megjithatë, normat e ngadalësimit kognitiv dhe rrezikut të demencës ndikohen të dyja nga ato që ekspertët i quajnë 'faktorë rreziku të modifikueshëm'. Shkurtimisht, ka arsye për të qenë optimistë sepse ka gjëra që mund të bëni – zakone të stilit të jetesës që mund të adoptoni – për të ruajtur mprehtësinë e trurit tuaj dhe për të mbrojtur veten nga rreziku i demencës.

Qëndroni mendërisht aktiv për të ndërtuar rezervën tuaj njohëse

Psikologët i referohen një koncepti të njohur si " rezervë konjitive ", e cila është në thelb aftësia e trurit tuaj për t'u përshtatur përballë plakjes ose sëmundjes.

Ka shumë aktivitete që mund t'i zbatoni që konsiderohen të ndërtojnë rezervën tuaj njohëse, të tilla si leximi, luajtja e instrumenteve muzikore ose këndimi, plotësimi i enigmave sfiduese, mësimi i një gjuhe të dytë dhe udhëtimi.

Shoqërohuni

Izolimi social konsiderohet një faktor kryesor rreziku për demencën. Siç u shpreh një ekip studiuesish në Universitetin e Groningenit në rishikimin e tyre të fundit gjithëpërfshirës të kësaj teme, "njerëzit me më pak pjesëmarrje sociale, kontakte sociale më pak të shpeshta dhe më shumë ndjenja të vetmisë kanë një rrezik në rritje për të zhvilluar demencë ".

Pra, kërkoni shoqëri dhe biseda të gjalla kur të mundeni - kjo do t'i japë trurit tuaj një stërvitje të shkëlqyer dhe ndjenjat e përkatësisë do të jenë një ndihmë edhe për shëndetin tuaj mendor. Nëse nuk jeni i sigurt se ku të filloni, provoni të dilni vullnetar ose bashkohuni në një klub debati.

Qëndroni fizikisht aktiv

Truri juaj varet nga oksigjeni dhe lëndët e tjera ushqyese për të funksionuar mirë dhe kështu rrjedh se sa më i mirë të jetë shëndeti juaj kardiovaskular , aq më i fortë dhe më i shëndetshëm do të jetë edhe truri juaj. Në të njëjtën kohë, një mënyrë jetese e ulur dhe obeziteti janë të lidhura me rënien më të shpejtë të aftësive njohëse dhe rritjen e rrezikut të demencës.

Pra, përpiquni të ndërtoni një mënyrë jetese aktive në rutinën tuaj. Klasat e rregullta të vrapimit, çiklizmit, notit ose ushtrimeve të ngjashme do ta bëjnë diferencën, por nëse kjo nuk është gjëja juaj, mund të provoni thjesht të ecni dhe të ngjitni shkallët më shpesh, ose të qëndroni më aktiv përmes kopshtarisë ose duke kryer rregullisht një lloj tjetër hobi që ju pëlqen.

Ha mirë

Është gjithashtu e mirë për trurin tuaj nëse mund të mbani një dietë të shëndetshme. Shmangia e shumë yndyrave të ngopura do të ndalojë bllokimin e arterieve tuaja dhe shumë fruta dhe perime jeshile do t'i ofrojnë trupit tuaj antioksidantë të bollshëm që ndihmojnë në pastrimin e trurit nga 'radikalët e lirë' - një lloj nënprodukti i dëmshëm i proceseve të ndryshme biologjike.

Mendo pozitivisht

Një sasi në rritje e hulumtimeve sugjeron se qëndrimet tuaja ndaj plakjes mund të kenë pasoja reale për shëndetin tuaj nervor. Nëse prisni që të bëheni gjithnjë e më të ngadalshëm dhe të prirur ndaj harresës, kjo mund të bëhet një profeci vetë-përmbushëse.

Përndryshe, nëse e kuptoni se shëndeti i trurit tuaj është në një farë mënyre në duart tuaja, dhe kjo është e mundur – me stilin e jetës dhe rutinat e duhura – të mbeteni mendërisht të shkathët gjatë gjithë jetës, atëherë kjo ka të ngjarë të përfitojë trurin tuaj .

Pra, kërkoni modele pozitive më të vjetra nëse mundeni, merrni parasysh këshillat në këtë artikull dhe shfrytëzoni mundësinë për të trajnuar trurin tuaj si një muskul – ju mund të zhbllokoni akoma potencialin tuaj të plotë.