Rajoni

Lëkundje të forta tërmeti në Greqi, ndihen edhe në Shqipëri

Lëkundje të forta tërmeti në Greqi, ndihen edhe në

Një tërmet me magnitudë 5.9 të shkallës Rihter ka rënë në Greqi pak minuta më parë. Mësohet se epiendra e tërmetit ka qenë në Larisa, me 10 kilometër thellësi me distancë prej 24 km në veriperëndim të Larisës dhe 21 km nga Elasona.

Lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në vendin tonë, kryesisht në jug, por edhe në Tiranë. Sipas sizmiologëve lëkundjet kanë zgjatur disa sekonda dhe ato ishin të forta ër shkak të nivelit të thellësisë.

Nuk raportohet momentalisht për dëme materiale apo lëndime në njerëz.


Lëkundje të forta tërmeti në Greqi, ndihen edhe në

Ndërkaq, një orë më parë një tërmet me magnitudë 4.1 të shkallës Rihter u raportua rreth një orë më parë në Kroaci, ku është raportuar për dëme të vogla materiale.

Lëkundje të forta tërmeti në Greqi, ndihen edhe në

*Tiranapost.al.