Rajoni

Tërmet i fuqishëm në rajon

Tërmet i fuqishëm në rajon

Një tërmet tronditi provincën veriore të Düzce këtë të mërkurë rreth orës 15:40 me kohën lokale.

Raportet fillestare thonë se ishte një tërmet me magnitudë 5.3, dhe lëkundjet u ndjenë rreth 215 kilometra (133 milje) në lindje në Stamboll, qyteti më i populluar i Turqisë.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) ka njoftuar në llogarinë e tij zyrtare në Twitter se magnituda e tërmetit ishte 5.0 ballë.

Epiqendra e tërmetit ishte në qendër të provincës, ndërsa Observatori Kandilli i Universitetit Bo?aziçi me bazë në Stamboll dhe Instituti i Kërkimeve të Tërmeteve deklaruan se ishte në fshatin Yayakba??. Një tërmet i dytë me magnitudë 4.3 u regjistrua nga AFAD rreth 17 minuta pas të parit, raportoi Daily Sabah.

AFAD tha se tërmeti ka ndodhur në një thellësi prej 18 kilometrash.

Fatmirësisht, viktima apo dëme nuk është raportuar deri më tani në Düzce apo provinca të tjera në afërsi.

Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu tha në një deklaratë se nuk kishte "raporte negative" pas tërmetit. Mediat që citojnë guvernatorin e provincës thanë se nuk kishte dëme në ndërtesa apo viktima, pas vlerësimit fillestar.

Më 12 nëntor, Düzce shënoi përkujtimin e një tërmeti të vitit 1999 që vrau 710 njerëz në këtë krahinë të Detit të Zi.

Tërmeti me magnitudë 7.2 pasoi një tjetër, tërmetin me magnitudë 7.4 të 17 gushtit 1999 në Kocaeli, në perëndim të Düzce, i cili vrau mijëra në rajonin më të gjerë.

Numri total i të vdekurve në provincë pas dy tërmeteve arriti në 980.

Turqia është një vend i prirur ndaj tërmeteve dhe vetëm vitin e kaluar, AFAD regjistroi më shumë se 33,000 tërmete, përfshirë 322 me një magnitudë të regjistruar prej 4.0 dhe më të lartë.

Në fakt, tre tërmetet më vdekjeprurëse të vitit të kaluar ndodhën të gjithë në ose afër Turqisë. Dyzet e një vetë u vranë në Elazi? lindor në janar dhe një muaj më vonë 10 vdiqën në Van juglindore.

Në tetor, një tërmet me magnitudë 6.6 goditi Izmirin perëndimor, duke vrarë 117 njerëz, ndërsa dy të tjerë vdiqën në ishullin grek të Samos.

Pjesa më e madhe e Turqisë ndodhet në pllakën tektonike të Anadollit, e cila ndodhet midis dy pllakave kryesore, asaj euroaziatike dhe afrikane, dhe një të vogël, asaj arabe.

Ndërsa pllakat më të mëdha afrikane dhe arabe zhvendosen, Turqia po shtrydhet fjalë për fjalë, ndërsa pllaka euroaziatike pengon çdo lëvizje drejt veriut. Kështu, Turqia qëndron në disa linja të çara.

Tiranapost.al