Politikë

Vdekja e Navalny, Rama: Kjo tragjedi nënvizon rëndësinë e unitetit dhe vendosmërisë aleate

Vdekja e Navalny, Rama: Kjo tragjedi nënvizon rëndësinë e

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar për ndarjen nga jeta të kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

"Unë qëndroj me Presidentin Biden dhe liderë të tjerë aleatë për të nderuar sakrificën përfundimtare të Alexei Navalny. Kjo tragjedi nënvizon rëndësinë e unitetit dhe vendosmërisë aleate. Konferenca e Sigurisë së Mynihut është një moment i përshtatshëm për të theksuar rëndësinë e përpjekjeve kolektive, veçanërisht midis aleatëve të NATO-s. Ne të gjithë duhet të ndajmë përgjegjësinë e mbajtjes së parimeve të NATO-s dhe ndërkohë që përballemi me sfida komplekse, ne nuk duhet të hezitojmë të shkojmë më shumë. Angazhimi 2% është kërkesa minimale, jo maksimumi. Shqipëria mbetet e përkushtuar për të bashkëpunuar me partnerët tanë për të forcuar aftësitë tona mbrojtëse, duke përfshirë rigjallërimin e industrisë sonë ushtarake", shkruan Rama në Twitter.