Politikë

Ish-bashkëpunëtori i afërt thirrje Berishës: Mbrohu privatisht. Mos e përfshi PD në këtë betejë personale

Ish-bashkëpunëtori i afërt thirrje Berishës: Mbrohu

Fatbardh Kadilli, i vetmi anëtar i PD që ka shpallur kandidimin kundër Lulzim Bashës me anë të një statusi në rrjetet sociale ka reaguar ndaj vendimit të SHBA-ve për të shpallur ish-kryeministrin Sali Berisha, non grata.

Kadilli shprehet i keqardhur për vendimin, por i bën thirrje Berishës që të përballet me çështjen privatisht dhe të mos përfshijë edhe PD në përplasjen e tij me Washington-in.

Statusi i Fatbardh Kadillit:

Lajmi i shpalljes së z. Berisha persona non grata nga Sekretari i Shtetit, ka provokuar shumë emocione, sidomos mes mbështetësve dhe atyre që kanë rrugëtuar në politikë krah tij.
Në 30 vjetorin e vendosjes se marrdhënieve diplomatike me Shtetet e Bashkuara, ky vendim sjell shqetësim për të gjithë. Kujtoj ende imazhet e drejtuesve demokratë Berisha dhe Pashko, si të ftuar specialë të këtij momenti historik.
Sot, në një situate krejtësisht të përmbysur, Berisha i ka të gjitha mundësitë, synimet dhe etikën të mbrohet dhe ta sqarojë këtë çeshtje privatisht.
Kam bindjen se ai do e shmangë PD nga përfshirja në këtë çështje të së djeshmes duke e marrë nën emrin e vet betejën finale për emrin dhe historinë.
Partia Demokratike, si partia e atyre që formuluan idetë politike dhe u frymëzuan nga zëri dhe ethosi amerikan, do të jetë dhe duhet të jetë e qartë në qëndrimin ndaj vlerave të lirisë dhe demokracisë, dhe nuk do t’i kompromentojë në asnjë rast marrdhëniet me partnerin strategjik dhe mikun më të madh të Shqipërisë.

tiranapost.al