Politikë

Kuvendi miraton raportin për shkarkimin e presidentit

Kuvendi miraton raportin për shkarkimin e presidentit

Deputetët e Kuvendit kanë votuar me 104 vota pro, 7 vota kundër, dy abstenim dhe 1 e pavelfshme raportin e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Ilir Metës. Presidenti Ilir Meta mund të bëhet i pari në historinë e politikës shqiptare që shkarkohet nga Kuvendi me shumicë votash, pasi deputetët pritet të votojnë tashmë shkarkimin e tij. Ata ndërkohë po vendosin votën e tyre të fshehtë në kuti.

Maxhoroanca akuzon presidentin se ka shkelur parimet Kushtetuese, gjatë dhe pas fushatës zgjedhore.

Vendimin final për largimin e Ilir Metës nga Presidenca e merr Gjykata Kushtetuese.

*Tiranapost.al.