Politikë

26 liderët europianë që pritet të vijnë në Tiranë për samitin BE-Ballkani Perëndimor

26 liderët europianë që pritet të vijnë në

Nesër më datën 6 dhjetor pritet të zhvillohet samiti i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor në Tiranë.

Liderët e BE-së që pritet të vijnë në Tiranë:

Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von Der Leyen

Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni

Kancerlari i Austrisë, Karl Nehammer

Kryeministri i Belgjikës, Aleksandër De Croo

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç

Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades

Kryeministri i Çekisë, Petr Fiala

Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederikse

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin

Kryeministri i Irlandës, Micheal Martin

Kryeministri i Letonisë, Krisjanis Karins

Kryeministri i Lituanisë, Ingrida Simonyte

Kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel

Kryeministri i Maltës, Robert Abel

Kryeministri i Holandës, Mark Rutt

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Moraëiecki

Kryeministri i Portugalisë, Antonio Costa

Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis

Kryeministri i Sllovakisë, Eduard Heger

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob

Kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, ka njoftuar se nuk mund të vijë pasi kanë festën e Spanjës.

"Ka vetëm një, deri tani të paktën, nga liderët e Bashkimit Europian që nuk do të jetë i pranishëm, kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez i cili më ka çuar një letër shumë miqësore me sqarimin që atë ditë Spanja ka ditën e Kushtetutës dhe është një ditë me rëndësi shumë të madhe për Spanjën," tha Rama dje në komunikimin live.