Nën lupën e Stela Sallakut

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

T’ju them të drejtën, këtë vit nuk i kisha menduar fare pushimet. Jo se s’më kishte shkuar mendja tek plazhi, vendet e bukura malore apo liqenet dhe varkat me vela.
Ka pafund peizazhe të bukura, të cilat do doja t’i vizitoja pa maskë. Por këtë vit ndodhi ndryshe.

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Për të shmangur fluturimet e gjata me aeroplan, vendosëm të bënim ‘road trip’ bashkë me familjen time në Amerikë. Jo pak por plot 3 ditë udhëtim, për të parë malet e larta “Tetons”, dhe Yellowstone-n.

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Kishim prenotuar një kabinë prej druri, diku midis maleve më të famshme në Wyoming. Ajri ishte i thatë dhe lartësia shkon mbi 4169 m mbi nivelin e detit. Me pak fjalë, ftohtë! Para çdo udhëtimi më pëlqen të studioj vendin, klimën dhe lagështinë. Sepse mund të duhet të ndryshosh regjimin e kremit të fytyrës ose shampove të flokëve. M`u desh të merrja krem dhe maska hidratuese për lëkura të thata. Si dhe SPF 50, të cilin e vendosja që në mëngjes. Krejt ndryshe nga ato që përdor në ditët e zakonshme, ku zgjedh serume dhe krem për lëkurë të yndyrshme.

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Mora një valixhe dhe një çantë dore prej kashte. Në të kisha futur, ashtu si shtrënguar, 3 kostume sport, 2 palë pizhame, atlete, sandale të sheshta dhe këpucë për t’ju ngjitur malit. 2 palë pantallona xhinse, një t-shirt të bardhë e një të zezë.

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Tre triko me mëngë të gjata, 2 kapele, espadrilles (sandale me bazament kashte), fustan me vija lino dhe dy bluza me mëngë të gjata për “hiking”, ose ngjitje në mal.

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Udhëtimi ishte i gjatë (27 orë vajtje dhe 27 ardhje), 7 shtete, pa llogaritur lëvizjet në Jackson, Wyoming. Kështu që rrugës më duheshin rroba të rehatshme e këpucë të sheshta.

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Kaluam Ohion, Indianën e Indianëve të Amerikës, Illinois, Iowa, Nebraska, Wyoming dhe Montanën. Pamë kafshë të panumërta, bizon, drerë, ari, mace të egra, aq sa m`u duk vetja si në një kopsh gjigant zoologjik. Gjithçka të jepte një ndjesi paqeje dhe qetësie. Aq sa harroje çdo gjë që ndodhte rreth teje, harroje dhe maskën, pandeminë, gripin, alergjitë, temperaturën e ulët, shiun e dendur apo diellin flakërues. Harroje dhe lodhjen apo udhëtimin e stërgjatur kur zgjoheshe në mëngjes dhe shihje pamjet përrallore që të rrethonin. Te duket vetja si në filmat e Kevin Costner apo kënget e Johnny Cash.

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Me maskë apo pa, pushimet e këtij viti, ishin nga ato më të pazakontat, por padyshim nga ato më të veçantat.

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Çfarë paketova në valixhen e pushimeve të pazakonta

Tiranapost.al