Nën lupën e Stela Sallakut

5 ikona në të 40-at, që e kanë rafinuar stilin me kohën, si vera

5 ikona në të 40-at, që e kanë rafinuar stilin me

Stili nuk është diçka që zhvillohet brenda natës. Ikonat e vërteta të modës janë quajtur të tilla pas shumë vitesh përvojë. Pavarësisht nëse punojnë me stilistë apo vishen vetë, pesë ikonat kryesore të stilit në të 40-at e tyre u përkasin sferave të ndryshme.

Victoria Beckham

5 ikona në të 40-at, që e kanë rafinuar stilin me

Këngëtarja e Spice Girls ka qenë një ikonë mode shumë kohë para se ajo të provonte për herë të parë dizajnin në 2008-n. Tani, ajo dhe moda janë të pandashme nga njëra-tjetra në sytë e publikut. Në vitet e saj të mëvonshme, stili i Beckham-it ka evoluar nga xhinse blu dhe këmisha të zakonshme, në diçka më të pjekur - kostume me pantallona, pallto dhe fustane me mëngë të gjata, të cilat gjithmonë vënë theksin te format dhe ngjyrat e forta.

Tracee Ellis Ross

5 ikona në të 40-at, që e kanë rafinuar stilin me

Ngjashëm me personalitetin e saj ekstrovert dhe prezencën në ekran, stili i Ellis Ross mund të jetë çdo gjë tjetër veçse i mërzitshëm. Kjo do të thotë pallto të gjelbra Balenciaga; veshje nga Alexandre Vauthier e shumë dizajne avant-garde. “Një këshillë nga mamaja ime, Diana Ross: Nëse do të shpenzosh para për rroba, atëherë kujdesu për to që t’i kesh për një kohë të gjatë”, shkruajti ajo në një postim në Instagram.

Reese Witherspoon

5 ikona në të 40-at, që e kanë rafinuar stilin me

Bukuria e zonjave të Jugut të Amerikës harmonizohet me stilin klasike femërore të Witherspoon. Që nga këmishat 'gingham' të denja për piknik, veshje 'paisley' dhe shumë më tepër.

Katie Holmes

5 ikona në të 40-at, që e kanë rafinuar stilin me

Katie Holmes nuk është asgjë nëse nuk është një ikonë e stilit New York-ez. Qoftë duke u kthyer nga Java e Modës (a la Fendi, në të majtë) apo duke bërë një pazar të vogël para pushimeve (në Nordstrom, në të djathtë).

Jennifer Aniston

5 ikona në të 40-at, që e kanë rafinuar stilin me

Thjeshtësia është forma më e lartë e sofistikimit, siç thotë dhe Da Vinci. Veshjet e Aniston në tapetin e kuq si dhe ato të përditshmërisë, bazohen në elementë klasikë të gardërobës. Funde laps, xhaketa të qepura në perfeksion të cilat nuk dalin kurrë nga moda.

*Artikulli i The Zoe Report u përshtat në shqip nga Tiranapost.al